Baking twarzy to technika, która zdobywa coraz większą popularność w świecie makijażu. Choć nazwa może kojarzyć się z kuchnią, nie ma ona nic wspólnego z tradycyjnym pieczeniem. Jednak podobnie jak używamy baking powder w cukiernictwie, tak w makijażu stosujemy specjalne pudry do osiągnięcia efektu "baking". Technika ta, nazywana również "baking makijaż", polega na intensywnym utrwalaniu podkładu i korektora za pomocą sypkiego pudru, co pozwala na uzyskanie nieskazitelnego, matowego wykończenia. W tym artykule przybliżymy Wam tajniki tej metody oraz podpowiemy, jak krok po kroku osiągnąć profesjonalny efekt "bakingu" na twarzy.

Baking twarzy – historia tej techniki

Baking twarzy, mimo że zdobywa popularność w ostatnich latach, ma korzenie sięgające daleko wstecz. Historia tej techniki jest fascynująca i stanowi dowód na to, jak dawne tradycje i praktyki wpływają na współczesne trendy w świecie urody.

Początki bakingu twarzy można odnaleźć w kulturach Bliskiego Wschodu i Azji, gdzie kobiety od wieków stosowały różnego rodzaju pudry i mączki, aby utrwalić makijaż i nadać skórze matowe wykończenie. Jednak to drag queens z lat 80. i 90. XX wieku przyczyniły się do popularyzacji tej techniki w zachodniej kulturze. W środowisku drag, gdzie makijaż musi być wyrazisty, trwały i odporny na pot i światła sceniczne, technika bakingu okazała się niezastąpiona. Dzięki niej makijaż utrzymywał się przez całe występy, a twarz prezentowała się nieskazitelnie.

Z czasem technika bakingu zaczęła być zauważana przez profesjonalnych wizażystów i znalazła się w repertuarze wielu znanych artystów makijażu. Rozpowszechnienie się mediów społecznościowych, a zwłaszcza platform takich jak YouTube czy Instagram, przyczyniło się do globalnej popularyzacji bakingu twarzy. Blogerki i influencerki z branży beauty zaczęły dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami dotyczącymi tej techniki, co sprawiło, że stała się ona dostępna dla szerokiej publiczności.

Dziś baking twarzy jest jednym z podstawowych elementów wielu tutoriali makijażowych i jest chętnie stosowany zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Pomimo swojej długiej historii, technika ta wciąż ewoluuje, dostosowując się do nowych produktów, narzędzi i potrzeb współczesnych użytkowników.

Baking – co to jest i czy warto go stosować?

Baking to technika makijażowa polegająca na intensywnym utrwalaniu podkładu i korektora za pomocą sypkiego pudru. Proces ten polega na nałożeniu obfitej ilości pudru na wybrane partie twarzy, najczęściej w okolicach oczu, nosa i brody, a następnie pozostawieniu go na kilka minut. Ciepło skóry powoduje, że puder "piecze się", dzięki czemu makijaż staje się bardziej trwały i daje efekt gładkiej, matowej skóry.

Zalety techniki bakingu:

 1. Trwałość makijażu: Dzięki tej technice makijaż utrzymuje się na twarzy przez długi czas, co sprawia, że jest idealna dla osób, które spędzają wiele godzin poza domem lub biorą udział w ważnych wydarzeniach.
 2. Nieskazitelne wykończenie: Baking pozwala na uzyskanie gładkiego, matowego i jednolitego wykończenia skóry, co jest szczególnie pożądane w profesjonalnych sesjach zdjęciowych czy na wybiegach mody.
 3. Ukrywanie niedoskonałości: Technika ta świetnie sprawdza się w zakrywaniu cieni pod oczami, zaczerwienień czy innych nierówności skóry.

Wady techniki bakingu:

 1. Może wysuszać skórę: Osoby o skórze suchej powinny stosować baking z umiarem, gdyż nadmierne używanie pudru może powodować dodatkowe wysuszenie.
 2. Nie zawsze wygląda naturalnie: W codziennym makijażu baking może wydawać się zbyt intensywny, nadając twarzy "maskowaty" wygląd.
 3. Wymaga dodatkowego czasu: Jest to technika, która wymaga nieco więcej czasu i precyzji niż tradycyjne nakładanie pudru.

Podsumowując, technika bakingu może być bardzo korzystna dla wielu osób, zwłaszcza tych, które szukają trwałego i nieskazitelnego wykończenia makijażu. Jednak warto pamiętać o jej wadach i dostosowywać ją do indywidualnych potrzeb i okazji. Jeśli jesteś ciekawy/ciekawa tej techniki, warto spróbować jej samodzielnie i ocenić, czy przynosi oczekiwane rezultaty.

Po co robi się baking?

Baking to technika makijażowa, która służy kilku głównym celom:

 1. Trwałość makijażu: Baking intensywnie utrwala podkład i korektor, co sprawia, że makijaż pozostaje nienaruszony przez wiele godzin. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdzie wymagana jest długa trwałość makijażu, np. podczas ważnych wydarzeń, sesji zdjęciowych czy wystąpień na scenie.

 2. Rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu: Baking, poprzez użycie jaśniejszego pudru w określonych miejscach twarzy (np. pod oczami, na mostku nosa), pomaga rozjaśnić te obszary, dodając twarzy wymiaru i światłości. Dzięki temu twarz wygląda bardziej wypoczęta i promienna.

 3. Matowe wykończenie: Technika ta pozwala na uzyskanie matowego wykończenia skóry, co jest szczególnie pożądane dla osób z cerą tłustą czy mieszana. Baking kontroluje nadmierne błyszczenie się skóry w ciągu dnia.

 4. Ukrywanie niedoskonałości: Baking doskonale zakrywa cienie pod oczami, zaczerwienienia i inne nierówności skóry. Dzięki temu skóra wygląda bardziej gładko i jednolicie.

 5. Wyrównanie tekstury skóry: Puder używany do bakingu wypełnia drobne linie i pory, co przyczynia się do wyrównania tekstury skóry.

 6. Estetyka: W świecie beauty i makijażu, estetyka i trendy odgrywają ważną rolę. Baking stał się popularny także dzięki efektowi, jaki daje – nieskazitelnej, matowej i dobrze rozświetlonej skórze.

Podsumowując, baking służy nie tylko poprawie wyglądu skóry, ale także praktycznym celom, takim jak przedłużenie trwałości makijażu. Jest to technika, która, choć może wydawać się skomplikowana, przynosi widoczne korzyści w wyglądzie i trwałości makijażu.

Baking – zalety techniki

Baking, będący techniką makijażową, zdobył popularność wśród profesjonalistów i entuzjastów urody dzięki wielu korzyściom, jakie oferuje. Oto główne zalety techniki bakingu:

 1. Trwałość makijażu: Jednym z największych atutów bakingu jest jego zdolność do przedłużenia trwałości makijażu. Dzięki intensywnemu utrwalaniu podkładu i korektora za pomocą sypkiego pudru, makijaż pozostaje nienaruszony przez wiele godzin, nawet w warunkach wysokiej wilgotności czy potu.

 2. Idealne wykończenie: Baking pozwala na uzyskanie nieskazitelnego, matowego wykończenia skóry, co jest pożądane zwłaszcza w profesjonalnych sesjach zdjęciowych czy na wybiegach mody.

 3. Ukrywanie niedoskonałości: Technika ta doskonale radzi sobie z zakrywaniem cieni pod oczami, zaczerwienień, przebarwień i innych nierówności skóry, nadając jej jednolity i gładki wygląd.

 4. Zwiększenie trwałości innych produktów: Baking nie tylko utrwala podkład i korektor, ale także sprawia, że nakładane na wierzch produkty, takie jak róż, bronzer czy rozświetlacz, lepiej przylegają do skóry i dłużej się utrzymują.

 5. Wyrównanie tekstury skóry: Puder używany do bakingu wypełnia drobne linie i pory, co przyczynia się do wyrównania tekstury skóry i nadania jej aksamitnego wykończenia.

 6. Zmniejszenie błyszczenia: Dla osób z cerą tłustą lub mieszana, baking może być idealnym rozwiązaniem, aby kontrolować nadmierne błyszczenie się skóry w ciągu dnia.

 7. Uniwersalność: Technika bakingu nadaje się do różnych typów skóry i można ją dostosować do indywidualnych potrzeb, wybierając odpowiednie produkty i modyfikując czas "pieczenia".

 8. Ochrona przed zanieczyszczeniami: Grubsza warstwa pudru może działać jak bariera, chroniąc skórę przed zanieczyszczeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Biorąc pod uwagę te zalety, nie dziwi fakt, że baking stał się ulubioną techniką wielu osób w świecie makijażu. Jednak, jak każda technika, warto dostosowywać ją do własnych potrzeb i preferencji.

Czy baking jest dla wszystkich?

Baking, choć posiada wiele zalet i jest chętnie stosowany przez profesjonalistów i entuzjastów makijażu, niekoniecznie jest odpowiedni dla każdej osoby. Oto kilka aspektów do rozważenia, decydując czy technika bakingu jest dla Ciebie:

 1. Typ skóry:

  • Skóra sucha: Osoby o skórze suchej powinny podchodzić do bakingu z ostrożnością. Nadmierne używanie pudru może powodować dodatkowe wysuszenie, podkreślanie suchych miejsc i drobnych linii. W takim przypadku warto zainwestować w nawilżający podkład i korektor oraz stosować baking umiarkowanie.
  • Skóra tłusta i mieszana: Dla tych typów skóry baking może być idealnym rozwiązaniem, kontrolując błyszczenie się skóry i utrwalając makijaż na dłużej.
 2. Preferencje makijażowe:

  • Osoby preferujące naturalny, lekki makijaż mogą uznać baking za zbyt intensywny. Może on nadawać twarzy "maskowaty" wygląd, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio blendowany.
  • Z kolei dla tych, którzy preferują pełne pokrycie i długotrwały makijaż, baking będzie idealnym wyborem.
 3. Czas i umiejętności:

  • Baking to technika, która wymaga nieco więcej czasu i precyzji niż tradycyjne nakładanie pudru. Dla osób w ciągłym pośpiechu może to być niepraktyczne.
  • Wymaga także pewnego doświadczenia, by nauczyć się, jak prawidłowo ją stosować i uzyskać oczekiwane rezultaty.
 4. Wrażliwość skóry:

  • Osoby z wrażliwą skórą powinny wybierać produkty do bakingu z umiarem, zwracając uwagę na składniki, które mogą powodować podrażnienia.
 5. Okazja:

  • Na codzień baking może być zbyt intensywny dla niektórych osób. Jednak na specjalne okazje, takie jak wesela, sesje zdjęciowe czy ważne wydarzenia, może być idealnym rozwiązaniem.

Podsumowując, baking nie jest techniką uniwersalną, która będzie odpowiednia dla każdego. Ważne jest, aby eksperymentować i dostosowywać ją do własnych potrzeb, preferencji i typu skóry. Jeśli jesteś ciekawy/ciekawa tej techniki, warto spróbować jej samodzielnie i zobaczyć, czy przynosi oczekiwane rezultaty.

Jakich produktów potrzebujesz, by poprawnie wykonać baking twarzy?

Aby poprawnie wykonać technikę bakingu twarzy, potrzebujesz kilku kluczowych produktów oraz dodatkowych narzędzi. Oto lista niezbędnych rzeczy:

 1. Dobry korektor: Korektor o pełnym kryciu, który dobrze koryguje niedoskonałości i cienie pod oczami. Powinien być on nieco jaśniejszy od naturalnego odcienia skóry, aby rozjaśnić i wyrównać koloryt.

 2. Sypki puder do bakingu: Najważniejszy produkt w całym procesie. Najlepiej wybierać pudry przeznaczone specjalnie do techniki bakingu, które są bardzo drobno zmielone, matujące i nie zawierające pigmentów odbijających światło.

 3. Podkład: Podkład o średnim do pełnego krycia, który dobrze współgra z wybranym korektorem.

 4. Gąbka do makijażu: Gąbka jest idealna do nakładania korektora i pudru w technice bakingu. Powinna być dobrze zwilżona, aby produkt lepiej wchłonął się w skórę.

 5. Pędzel do pudru: Po "upieczeniu" makijażu, potrzebujesz dużego, puszystego pędzla do usunięcia nadmiaru pudru.

 6. Ustawiający spray: Aby utrwalić cały makijaż i dodać skórze świeżości po zakończeniu bakingu.

 7. Nawilżający krem pod oczy (opcjonalnie): Jeśli masz skórę suchą, warto zastosować nawilżający krem pod oczy przed rozpoczęciem procesu, aby uniknąć podkreślania suchych miejsc.

 8. Narzędzia do konturowania i rozświetlania (opcjonalnie): Po zakończeniu bakingu możesz chcieć dodać kontury i rozświetlenie, aby podkreślić rysy twarzy.

Wybierając produkty do techniki bakingu, warto zwrócić uwagę na ich jakość, składniki i dopasowanie do własnego typu skóry. Dobrze dobrany zestaw produktów pomoże uzyskać idealny i trwały efekt bakingu.

Wybór odpowiedniego pudru do bakingu jest kluczowy, by uzyskać pożądany efekt. Rynek kosmetyczny oferuje wiele produktów przeznaczonych do tej techniki, ale nie wszystkie z nich są równie dobre. Oto lista TOP5 pudrów do bakingu, które zdobyły uznanie wśród profesjonalistów i entuzjastów makijażu:

 1. Laura Mercier - Translucent Loose Setting Powder: Ten puder jest jednym z najbardziej popularnych i cenionych przez wizażystów na całym świecie. Jest bardzo drobno zmielony, matuje skórę i doskonale utrwala makijaż, nie pozostawiając efektu "flashbacku" na zdjęciach.

 2. Huda Beauty - Easy Bake Loose Powder: Puder od Hudy Beauty został stworzony specjalnie z myślą o technice bakingu. Dostępny w kilku odcieniach, doskonale rozjaśnia i matuje skórę.

 3. RCMA - No-Color Powder: Chociaż jest mniej znany w mainstreamie, ten puder jest ulubieńcem wielu profesjonalnych wizażystów. Nie zawiera pigmentu, co sprawia, że jest uniwersalny dla każdego typu skóry i koloru cery.

 4. Too Faced - Born This Way Setting Powder: Ten puder nie tylko świetnie utrwala makijaż, ale też jest wzbogacony w składniki nawilżające, dzięki czemu nie wysusza skóry.

 5. Kat Von D - Lock-It Setting Powder: Bardzo drobno zmielony puder, który zapewnia matowe wykończenie i długo utrzymuje się na skórze. Idealny dla osób szukających mocno trwałego efektu.

Podczas wyboru pudru do bakingu warto zwrócić uwagę nie tylko na sam produkt, ale też na własne potrzeby i typ skóry. Dobrym pomysłem jest przetestowanie kilku różnych produktów, aby znaleźć ten, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.

Jak wykonać baking twarzy – krok po kroku

Wykonanie bakingu twarzy wymaga kilku kluczowych kroków, by uzyskać pożądany efekt. Oto szczegółowy przewodnik, jak krok po kroku wykonać technikę bakingu:

 1. Przygotowanie skóry:

  • Zacznij od dokładnego oczyszczenia twarzy i nałóż tonik.
  • Stosuj nawilżający krem na całą twarz, a jeśli masz skórę suchą, dodatkowo zastosuj krem pod oczy.
 2. Podkład:

  • Nałóż podkład odpowiedni dla Twojego typu skóry i koloru cery. Dobrze rozprowadź go na twarzy, używając gąbki lub pędzla.
 3. Korektor:

  • Nałóż jaśniejszy korektor w miejscach, które chcesz rozjaśnić i wyrównać – głównie pod oczami, na środku czoła, na mostku nosa i brodzie.
 4. Rozpocznij baking:

  • Zamocz gąbkę w sypkim pudrze. Upewnij się, że gąbka jest dobrze nasączona produktem.
  • Nałóż obfitą ilość pudru w miejscach, gdzie wcześniej aplikowałeś korektor. Nakładaj grubą warstwę, nie martwiąc się o nadmiar – zostanie on usunięty później.
 5. Czekaj:

  • Pozostaw puder na twarzy na około 5-10 minut. W tym czasie ciepło Twojej skóry "upiecze" puder, intensywnie utrwalając makijaż.
 6. Usuń nadmiar pudru:

  • Używając dużego, puszystego pędzla, delikatnie zdejmij nadmiar pudru z twarzy. Rób to ostrożnie, wykonując lekkie, okrężne ruchy.
 7. Dokończ makijaż:

  • Teraz możesz dodać kontury, róż, rozświetlacz i inne produkty do twarzy, które zwykle stosujesz.
  • Na koniec, by utrwalić cały makijaż i nadać skórze świeżości, użyj sprayu utrwalającego.
 8. Podziwiaj efekt:

  • Twoja skóra powinna wyglądać nieskazitelnie, z matowym wykończeniem i idealnie wyrównanym kolorytem.

Pamiętaj, że technika bakingu wymaga praktyki, więc jeśli nie uzyskasz idealnego efektu za pierwszym razem, nie zniechęcaj się. Eksperymentuj z różnymi produktami i dostosowuj technikę do własnych potrzeb, aby osiągnąć pożądany rezultat.