Ból pleców o poranku może odebrać dobre samopoczucie i zniechęcić do wszystkiego. Często jest jednak spowodowany nieodpowiednimi warunkami do snu. Jeśli towarzyszą mu praca fizyczna, przeciążenia czy genetyczne uwarunkowania, może to oznaczać poważne problemy zdrowotne i życie w permanentnym bólu. Jaki zakup może zmienić Twoje środowisko do snu, a tym samym jakość życia?
Ból o poranku to bardzo nieprzyjemna dolegliwość – odbiera energię do funkcjonowania danego dnia. Warto więc zawalczyć o to, aby budzić się bez niego oraz w dobrym humorze. Wystarczy w tym celu drobna zmiana, aby poprawa była zauważalna.
Czym może być spowodowany ból pleców po przebudzeniu?
Ból pleców po przebudzeniu najczęściej jest spowodowany nieodpowiednim rodzajem podłoża – najczęściej zbyt miękkim, choć nie zawsze. W trakcie regeneracji mięśnie odpoczywają – nie powinny więc być napięte. Jeśli jednak środowisko do snu jest nieodpowiednie, będzie utrudniać regenerację i powodować przeciążenie organizmu. W efekcie rano, zamiast być wypoczętym i gotowym do działania, jesteś zmęczony, jakbyś przez całą noc pracował – trochę tak jest, w końcu Twoje mięśnie napinają się i rozluźniają przez całą noc, zupełnie jak podczas wysiłku fizycznego. W efekcie może Ci towarzyszyć nie tylko ból pleców, ale i nawet całego ciała.
Brak prawidłowego podparcia dla kluczowych stref to tylko jeden problem. Drugim jest to, że nieodpowiednie podłoże do snu nie jest dostosowane do anatomii ludzkiego ciała. W praktyce oznacza to więc, że kręgosłup nie może się regenerować z zachowaniem naturalnych krzywizn – staje się za bardzo wygięty lub przeprostowany. Każda z tych sytuacji wpływa negatywnie na kondycję organizmu i sprawia, że budzisz się z bólem.
Jak zredukować ból pleców?
Aby zredukować ból pleców, trzeba stworzyć odpowiednie warunki do snu. Kluczowe są tutaj materace 160 x 200 cm czy o innych rozmiarach – w zależności od wielkości Twojego łóżka, całej sypialni, a także tego, czy śpisz samodzielnie, czy w pojedynkę (minimum dla 2 osób to 120 x 200 cm, choć lepiej postawić na 140 x 200 cm).
Materace powinny mieć:
- odpowiednią twardość (H1–H4) – miękkie są zalecane osobom o niskiej wadze, ceniącym uczucie otulenia się, średnio miękkie mają uniwersalny charakter, średnio twarde są polecane osobom o średniej wadze, a twarde tym z większą wagę. Dla osób, które bolą plecy, najlepszym wyborem będą materace H3 i H4. Zapewniają one podparcie dla kręgosłupa i pozwalają na to, by ułożył się podczas snu w naturalnej dla niego pozycji;
- nowoczesną technologię wykonania – znakomicie sprawdzają się tutaj materace multipocketowe, które dopasowują się do ciała;
- najwyższą jakość – odnosi się ona do parametrów technicznych, wypełnienia (np. kokos, lateks, visco), a także do trwałości. Dobry materac powinien być odporny na przetarcia, zapewniać optymalną termoregulację i nie gromadzić we wnętrzu zanieczyszczeń – dzięki temu mogą z niego korzystać zarówno alergicy, jak i np. osoby przewlekle chore.
Jaki powinien być materac dla osoby zmagającej się z bólem pleców?
Materac osoby zmagającej się z bólem pleców powinien być średnio twardy lub twardy, czyli tak jak wspomnieliśmy wcześniej – warto wybierać modele H3 bądź H4. Właśnie one zapewniają równowagę między podparciem a komfortem. Podłoże do snu powinno dostosowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, aby utrzymać go w odpowiedniej pozycji, jednocześnie redukując punkty nacisku na ciało. Właśnie dlatego modele miękkie i średnio miękkie się nie sprawdzą – w ich przypadku ciało nadmiernie się zapada.
Ważne: często wśród kupujących panuje mylne przekonanie, że materac powinno się nabyć stacjonarnie, ponieważ nie da się go dobrze dobrać podczas zakupów online. Tak naprawdę kupując materac przez Internet, możesz dużo zyskać. W sieci jest dostępny większy wybór modeli w lepszych cenach. Wystarczy więc wiedzieć, jakie parametry są zalecane w Twoim przypadku, aby dokonać udanego zakupu. Zwróć więc uwagę na twardość, rodzaj wypełnienia, technologię wykonania, grubość czy cenę, a z łatwością dopasujesz konkretny model do swoich potrzeb.
Materac to nie wszystko – o co jeszcze warto zadbać w sypialni dla jak najlepszej jakości snu?
Aby cieszyć się snem najlepszej jakości, warto też zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni – powinna wynosić około 19 stopni Celsjusza. Jeśli jest wyższa, powoduje dyskomfort, nadmierne pocenie się i częste wybudzanie – nie sprzyja więc wydajnej regeneracji. Przed oddaniem się w objęcia Morfeusza warto też wywietrzyć pomieszczenie, jeśli na zewnątrz jest czyste i świeże powietrze.
Dobrze też zainwestować w dobrej jakości pościel z naturalnych materiałów – bawełny czy lnu. Zapewnia ona odpowiednią termoregulację, jest przyjemna oraz bezpieczna dla skóry. W przeciwieństwie do modeli poliestrowych, które szybko tracą kolory i nie przepuszczają powietrza, zachowuje swój pierwotny wygląd i właściwości po wielu praniach.
Jeśli chcesz zmienić jakość swojego snu i zacząć się budzić bez bólu, wystarczy jeden zakup – nowy materac dopasowany do Twoich potrzeb. Znajdziesz go w asortymencie Heisberg w różnych rozmiarach i z różnymi rodzajami wypełnienia. To pozwoli Ci dopasować konkretną opcję do Twoich preferencji.
https://shilla.pl/blog/5-powodow-dla-ktorych-warto-nosic-ubrania-z-jedwabiu-latem-i-zima