Stomatologia zajmuje się z reguły mniej lub bardziej skomplikowanymi interwencjami medycznymi o charakterze nieinwazyjnym. Zdarza się jednak, że problem, z jakim pacjent przychodzi do gabinetu dentystycznego, okazuje się na tyle poważny, że konieczne jest wdrożenie leczenia chirurgicznego. Dlatego też w ramach tej gałęzi medycyny rozwinęła się oddzielna specjalizacja: chirurgia stomatologiczna.

Co wchodzi w zakres chirurgii stomatologicznej?

Chirurgia stomatologiczna jest szeroką specjalizacją, obejmującą wiele zabiegów wykonywanych na miękkich (takich jak dziąsła, śluzówka czy język) i twardych (takich jak kości i zęby) tkankach jamy ustnej. Do najważniejszych z nich należą hemisekcja i radektomia, polegające na odcięciu połowy zęba lub jednego z jej korzeni w celu usunięcia zmian zapalnych niepoddających się leczeniu zachowawczemu, a także resekcja, czyli odcięcie wierzchołka zmienionego chorobowo korzenia zęba. Oprócz tego chirurgia stomatologiczna zajmuje się też oczywiście usuwaniem zębów w sytuacji, gdy doszło do ich zatrzymania lub rozległego uszkodzenia – najczęściej zabiegi takie wykonuje się na niewyrzynających się do końca ósemkach. Poza chirurg stomatologiczny może przeprowadzić również operację rekonstrukcyjną, usunąć torbiel albo podciąć przerośnięte wędzidełko.

Jak wyglądają takie zabiegi chirurgiczne?

Każdy zabieg, jaki przeprowadza w gabinecie dentystycznym chirurg stomatologiczny, jest szczegółowo planowany i wykonywany zawsze w sterylnych warunkach. Pacjenta oczywiście poddaje się uprzednio znieczuleniu, w zależności od potrzeb miejscowemu lub ogólnemu, przy czym znieczulenie ogólne wymaga dodatkowej konsultacji anestezjologicznej, a niekiedy także wykonania badań laboratoryjnych. Przez cały czas trwania zabiegu nad pacjentem czuwa zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów dbających o jego komfort i bezpieczeństwo, nie ma więc obaw o potencjalne komplikacje czy powikłania. Tak to w każdym razie wygląda w Declinic.pl, która jest prywatną kliniką stomatologiczną i jak każda prywatna klinika stomatologiczna przykłada ogromną wagę do wysokiej jakości świadczonych usług.