Biżuteria pozłacana to finansowa alternatywa dla wyrobów ze złota. Czy takie pierścionki, bransoletki i wisiorki mają swoją trwałość? Przeczytaj i dowiedz się, jak dbać o pozłacaną biżuterię.

Biżuteria pozłacana, czyli jaka?

W wielu sklepach można się natknąć na biżuterię złotą lub pozłacaną. Biżuteria pozłacana jest tańszą alternatywą wyrobów ze złota. Jest to bowiem element wykonany ze srebra lub miedzi, jedynie wykończony cienką warstwą złota. Proces pozłacania wykorzystuje technikę elektrolizy, która pozwala nanieść złoto na wybrany metal. Najczęściej stosuje się złoto 14-karatowe, które jest stosunkowo trwałe i wytrzymałe.

Wyglądem biżuteria pozłacana do złudzenia przypomina tę oryginalnie złotą, mimo że w rzeczywistości wyprodukowana jest z innego materiału. Jest to więc idealna propozycja dla fanów biżuterii, którzy jednak nie mogą sobie pozwolić na zakup złota. To ekonomiczna wersja biżuterii.

Czy biżuteria pozłacana się ściera?

Niestety, pozłacana biżuteria ma jeden mankament. Jest mniej trwała, ponieważ ulega naturalnym procesom ścierania, w związku z czym zmienia się także jej kolor. Wiele zależy oczywiście od jakości złota, grubości warstwy zewnętrznej, jak i od staranności wykonania danego elementu. Biżuteria noszona na co dzień będzie się ścierać dużo szybciej, głównie za sprawą kontaktu ze światłem zewnętrznym, tlenem, jak i z rzeczami, które powodują uszkodzenia pierścionków czy bransoletki.

Jeśli więc chesz przedłużyć trwałość biżuterii pozłacanej, przechowuj ją w suchym i ciemnym miejscu, trzymaj z dala od światła i wilgoci, używaj woreczka z miękkiego materiału i dopilnuj, by elementy w jednym woreczku nie ocierały się o siebie, a także regularnie poleruj biżuterię używając specjalnych chusteczek. Staraj się też nie stosować kosmetyków ani detergentów, kiedy np. na dłoni masz pozłacane pierścionki.


Jak rozpoznać biżuterię pozłacaną?

Biżuteria pozłacana ma to do siebie, że z czasem złocenie zaczyna matowieć i zmieniać kolor. Jeśli więc zastanawiasz się czy pozłacana biżuteria czernieje, odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Jest to wynik naturalnych procesów, których nie da się uniknąć. Ścieranie powłoki zewnętrznej to jedno, do tego dochodzi jeszcze nieestetyczne prześwitywanie spod spodu prawdziwego materiału. Błyskotki pozłacane można jednak poznać jeszcze na jeden sposób. Najczęściej pozłacane elementy biżuterii mają wyraźny, rzucający się w oczy żółty kolor. Jeśli więc widzisz pierścionki czy naszyjniki bardzo żółte, możesz mieć uzasadnione podejrzenia, że masz do czynienia z wyrobem pozłacanym, a nie wykonanym z prawdziwego złota.

Srebro pozłacane - czy się ściera i jak je czyścić?

No dobrze, pytanie więc brzmi, jak wyczyścić pozłacaną biżuterię? Wiemy już bowiem, że ścieranie i ciemnienie pierścionków, kolczyków czy łańcuszków to element wpisany w biżuterię wykonaną w ten konkretny sposób.

Najlepiej czyścić regularnie swoje błyskotki, np. raz w tygodniu. Użyj do tego mydła i ciepłej wody. Możesz też raz w miesiącu czyścić biżuterię dokładniej, mocząc ją uprzednio chwilę w wodzie z mydłem, a następnie czyszcząc trudno dostępne miejsca miękką szczoteczką. Na koniec wytrzyj elementy miękką szmatką. Pamiętaj też, że możesz zastosować specjalne chusteczki dedykowane właśnie czyszczeniu biżuterii. Chusteczki takie otrzymasz u jubilera, np. tutaj: https://milloni-jubiler.pl/material/srebro-pozlacane/.