Zmarszczki mimiczne to powszechny problem, szczególnie nasilony u osób, które sporo się opalają, palą papierosy czy też mają dość żywą mimikę twarzy. Chociaż samoistnie nie znikają, można zapobiec ich powstawaniu lub wyeliminować je przy pomocy odpowiednio dobranych zabiegów i czynności. Dowiedz się, w jaki sposób pozbyć się zmarszczek mimicznych.

Czym są zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne to te, które uwidaczniają się w wyniku naturalnej aktywności mięśni twarzy poruszających się podczas mówienia czy uśmiechania. Można je zaobserwować już u dwudziestokilkulatek, ponieważ po 25. roku życia, ilość kolagenu w skórze zaczyna drastycznie spadać, co owocuje przyspieszonym pojawianiem się zmarszczek. Wśród czynników, które mogą przyspieszać ich powstawanie, można wymienić palenie papierosów, opalanie się, niestosowanie filtrów UV, częste wahania wagi czy nieprawidłową dietę oraz pielęgnację skóry.

Gdzie pojawiają się zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne najczęściej można zaobserwować w okolicach:

  • oczu – nazywane „kurzymi łapkami”, zwykle pojawiają się jako pierwsze, najczęściej u osób, które często się śmieją;
  • brwi – lwie zmarszczki, czyli te, które znajdują się między brwiami. Ich powstanie jest uwarunkowane częstym marszczeniem czoła, np. w wyniku stresu;
  • ust – tzw. zmarszczki palacza. Wbrew obiegowej występują opinii nie tylko u palaczy;
  • nosa – bruzdy nosowo-wargowe, związane z naturalnym opadaniem owalu twarzy.

Czy zmarszczki mimiczne mogą zniknąć?

Zmarszczki mimiczne nie znikają samoistnie. Kiedy problem się już pojawi, można spodziewać się wyłącznie jego pogłębienia. Żeby zapobiec powstawaniu zmarszczek, należy zadbać o dietę, styl życia i dopracować swoją pielęgnację twarzy. Co jednak można zrobić, gdy twarz już jest pokryta nieestetycznymi bruzdami? Z pomocą przychodzą rozmaite zabiegi na twarz, które umożliwiają spłycenie zmarszczek, a czasami ich całkowite usunięcie. Jakie zabiegi są do wyboru?

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to najbardziej klasyczny rodzaj mezoterapii. Polega na wykonaniu serii nakłuć skóry przy pomocy bardzo cienkiej igły. W trakcie nakłuwania cery w jej głąb aplikowane są indywidualnie dobrane odżywcze koktajle. Dzięki przekazaniu ich do wnętrza tkanek, a nie tylko powierzchownym nałożeniu, można uzyskać satysfakcjonujące rezultaty w postaci odżywienia skóry, jej rewitalizacji, zwiększonego napięcia tkanek.

Laseroterapia

Laserowe usuwanie zmarszczek to zabieg uwielbiany przez osoby, które chcą wygładzić skórę. Najczęściej wykonuje się go laserem frakcyjnym. Jego wiązka jest ukierunkowywana na twarz. Już po krótkim impulsie ogrzewa tkankę i powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia, poprzez wytworzenie siatki mikrokanalików w skórze. Organizm po wykryciu uszkodzeń wykonanych przez laser mobilizuje wszystkie dostępne zasoby do tego, by remodelować skórę w miejscu, w którym zastosowano laseroterapię. Oprócz wygładzenia zmarszczek zabieg ma na celu redukcję blizn, rozszerzonych porów i przebarwień, które często współwystępują z omawianym problemem.

Nici rewitalizujące lub liftingujące

Nici rewitalizujące i liftingujące zdobywają coraz większą popularność. Są uznawane za świetną alternatywę dla liftingu. Wszczepione pod skórę przez lekarza i odpowiednio ustawione unoszą tkanki i wygładzają skórę. Jedne z nich cechuje gładka struktura, natomiast drugie – haczykowata. Oprócz tego, że modelują twarz mechanicznie, kiedy się rozpuszczają, stymulują skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Zabiegi nićmi, a także wszystkie inne omówione w niniejszym artykule wykonuje się w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie.

Nici rewitalizujące i liftingujące są wykonane z materiałów stosowanych w medycynie od lat i wykorzystywanych np. do produkcji szwów rozpuszczalnych. Oprócz wygładzenia zmarszczek zabieg jest ukierunkowany na zwężenie rozszerzonych porów, zniwelowanie zasinień, wyrównanie kolorytu twarzy i uniesienie skóry. Po całkowitym rozpuszczeniu się nici zabieg można powtórzyć, jeżeli zachodzi taka potrzeba.