Dzieci, podobnie jak dorośli, cierpią czasami na choroby skórne. Wiele z nich ma jednak zupełnie inny przebieg niż w przypadku starszych grup wiekowych, różnić się więc musi także sposób ich leczenia. To dlatego dermatologia podzielona została na dwa działy: jedna jej gałąź skupia się na potrzebach dużych pacjentów, a druga – małych.

Czym zajmuje się dermatologia dziecięca?

Dermatologia dziecięca zajmuje się profilaktyką oraz diagnostyką i leczeniem schorzeń skórnych dotykających dzieci w różnym wieku, od niemowlaków po nastolatków. Schorzenia te określa się zbiorczo mianem dermatozy, stąd też nazwa tej dziedziny medycyny. Choć dermatologia specjalizuje się w problemach skórnych, jej obszar działania nierzadko wykracza poza tę specjalizację, dlatego dermatolog często współpracuje z innymi lekarzami, chociażby alergologami, endokrynologami czy internistami, aby nieść swoim małym pacjentom kompleksową pomoc medyczną.

Jakie schorzenia leczy dermatolog dziecięcy?

Dermatolog dziecięcy leczy zwykle charakterystyczne dla młodego wieku niegroźne przypadłości takie jak trądzik, pokrzywka czy ospa wietrzna. Oprócz tego zajmuje się też oczywiście nieco poważniejszymi problemami, chociażby grzybicą, łuszczycą, liszajem, bielactwem i atopowym zapaleniem skóry, a także wirusowymi i bakteryjnymi infekcjami skóry. Poza tym w ramach swojej praktyki dermatolog dziecięcy może również diagnozować i leczyć schorzenia niedermatologiczne dające dermatologiczne objawy, na przykład toczeń, który jest chorobą autoimmunologiczną, ale objawia się rumieniami na skórze.

Gdzie pójść z dzieckiem do dermatologa?

Dermatolog dziecięcy przyjmuje na NFZ w wielu przychodniach i szpitalach, gdzie można bezpłatnie skorzystać z konsultacji z takim specjalistą, wiąże się to jednak z długim, czasami bardzo długim oczekiwaniem na wizytę. Jeśli sprawa jest pilna i wymaga szybkiej interwencji, lepiej zgłosić się do drenglertdermaclinic.com, prywatnej kliniki, która ma o wiele bardziej elastyczne terminy, a jednocześnie gwarantuje dużo wyższy standard opieki medycznej, zarówno w zakresie stosowanych metod leczenia, jak i komfortu zapewnianego pacjentom.