Ładnie zarysowane brwi pozwalają całkowicie zmienić wygląd twarzy – mogą dodawać charakteru lub poprawić jej proporcje. Niestety nie każda z nas ma gęstą i mocno widoczną oprawę oka. Tutaj z pomocą przychodzi dobrze wykonany makijaż! Jak dobrać odpowiedni odcień cieni do brwi? Jakie są zalety wyboru tej metody malowania? Jak zrobić make-up brwi krok po kroku? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Jak wybrać dobre cienie do brwi? Dobierz odpowiedni kolor!

Podstawowym błędem w makijażu brwi jest niewłaściwie dobrany odcień cieni do oprawy oka i włosów. Najlepiej, jeżeli ten jest do nich zbliżony. Brunetki mogą eksperymentować z kolorami – ciemniejsze brwi podkreślą ich rysy twarzy, natomiast jaśniejsze o ton lub dwa od włosów pozwolą sprawić, że twarz będzie wydawać się łagodniejsza. Z kolei blondynki nie powinny wybierać cieni ciemniejszych od koloru włosów o więcej niż dwa tony.

Dlaczego warto postawić na cienie do brwi?

Cienie do brwi są przez wiele osób niedoceniane, a szkoda, ponieważ mają wiele zalet. Wśród nich należy wymienić to, że:

  • dają możliwość stopniowania intensywności koloru w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać czy też pory dnia,
  • są łatwe w nakładaniu i nie wymagają dużych zdolności manualnych do prawidłowej aplikacji,
  • są niewyczuwalne podczas noszenia,
  • pozwalają uzyskać naturalny, nieprzerysowany wygląd.

Cienie do brwi można nosić zawsze przy sobie. Zwykle zamknięte są w poręcznych opakowaniach, które nie zajmują zbyt dużo miejsca w torebce. W razie potrzeby łatwo i szybko można poprawić nimi makijaż w ciągu dnia.

Zwróć uwagę na tonację cieni do brwi!

Żeby uzyskać naturalny efekt, zwróć uwagę na tonację cieni. Dobierz ją do swojej karnacji. Ciepłe typy urody mogą wybierać odcienie z domieszką tonów rudych, natomiast chłodne – szarawe. Jeśli nie wiesz, jaki masz typ urody, postaw na tony pośrednie – neutralne. Oprócz koloru zwróć uwagę na parametry cieni. Osoby uprawiające sport z pewnością docenią wodoodporne kosmetyki o odpornej na pot formule.

Przygotuj brwi do malowania

Makijaż brwi najlepiej rozpocząć od ich odpowiedniego przygotowania. Skórę należy umyć żelem, żeby usunąć z niej zanieczyszczenia i sebum, które może ograniczać trwałość makijażu. Nadmiar włosków warto usunąć przy pomocy pęsety, wosku lub nitkowania. Zbyt długie włoski znajdujące się np. od strony nosa można przyciąć nożyczkami. Brwi przed stylizacją przeczesz grzebykiem.

Geometria brwi

Żeby dobrze pomalować brwi, trzeba zadbać o prawidłową geometrię. Jak to zrobić? Wyznacz ich kształt, stosując się do kilku prostych zasad.

  1. Brew powinna zaczynać się mniej więcej na tej samej linii, na której znajduje się skrzydełko nosa i wewnętrzny kącik oka.
  2. Łuk brwi wyznacz, przykładając pędzel do płatka nosa w taki sposób, by przechodził przez źrenicę.
  3. Malowanie brwi najlepiej zakończyć w miejscu, które wskaże pędzel przyłożony do płatka nosa i zewnętrznego kącika oka.

Tak wykonana geometria brwi pozwoli uzyskać kształt najlepiej dopasowany do Twojej twarzy. Umożliwi także wyrównanie asymetrii.

Malowanie brwi cieniami krok po kroku

Do malowania brwi koniecznie dobierz odpowiedni pędzelek – najlepiej sprawdzi się skośny, ostro zakończony. Jako początkująca możesz poeksperymentować też z różną twardością włosia. Na pędzel nakładaj niewielką ilość cienia. W razie potrzeby strzep jego nadmiar lub odbij np. na chusteczce. Brwi maluj zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Najlepiej robić to krótkimi pociągnięciami pędzla, rysując kształt, imitujący naturalne włoski.

Po wypełnieniu ubytków i nadaniu brwiom odpowiedniego kształtu przeczesz je grzebykiem i wyczesz nadmiar produktu. Możesz zastosować też żel do brwi, który pomoże utrzymać włoski w pożądanym ułożeniu przez cały dzień. Alternatywą dla żelu jest np. mydełko do brwi.

W jaki sposób nakładać cienie do brwi?

Chociaż niektórzy korzystają tylko z jednego cienia do brwi i delikatnie rozcierają go w niektórych miejscach, Ty możesz sięgać po kilka odcieni jednocześnie. Paletki zwykle składają się z kilku barw nie bez powodu!

Najjaśniejszy odcień nakłada się od strony nosa, stopniowo intensyfikując efekt w kierunku skroni. Dolna linia może zostać podkreślona ciemniejszym cieniem, natomiast górna powinna być pociągnięta jaśniejszym kolorem. Dzięki temu można uzyskać ładne, gradientowe przejścia na brwiach.

Co jeszcze warto wiedzieć o używaniu cieni do brwi?

Jednym z najpopularniejszych błędów w malowaniu brwi jest zbyt dokładne wypełnianie ich i stosowanie ostrych linii. Pamiętaj, że w makijażu tak samo, jak w naturalnym owłosieniu mogą występować prześwity. Zwróć uwagę też na to, by:

  • w miarę możliwości zachować naturalną grubość brwi,
  • blendować cienie w kącikach od strony nosa,
  • wybierać wysokiej jakości kosmetyki i pędzle do makijażu.

Staraj się dbać o to, by Twoje brwi były w miarę możliwości symetryczne. Nie muszą być identyczne, jednak dobrze, by były do siebie podobne.