Higiena jamy ustnej to bardzo ważna kwestia nie tylko dla zdrowia zębów i dziąseł, ale również całego organizmu. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie, jednak czy samo mycie wystarczy?

Warto zadbać o kilka ważnych aspektów. Sprawdź 5 najczęstszych nawyków szkodliwych dla zdrowia zębów i upewnij się, czy sam nie powielasz tych błędów! Dbaj o swoje zęby na co dzień, a w razie problemów stomatologicznych skonsultuj się z wykwalifikowanym specjalistą. Kliniką Stomatologiczną w Łodzi, w której znajdziesz w pełni profesjonalną pomoc jest Neo Dentica https://www.neodentica.pl/.

Zacznijmy od podstaw - za krótkie szczotkowanie

To, iż zęby należy myć - każdy wie, jednak większość osób żyje w ciągłym pośpiechu i nawet czas szczotkowania zębów znacznie skraca. Szczotkowanie powinno trwać minimum 2 minuty - poświęć każdej części jamy ustnej co najmniej 30 sekund. Wiele elektrycznych czy sonicznych szczoteczek elektrycznych odmierza czas potrzebny do właściwego wyszczotkowania zębów - nie skracaj go.

Po drugie - zbyt mocne dociskanie główki szczoteczki

Im mocniej tym lepiej? Zdecydowanie nie! Zbyt mocne dociskanie szczoteczki może uszkadzać szkliwo oraz dziąsła, prowadzić do nadwrażliwości oraz cofania linii dziąseł. Szczotkuj zęby delikatnie, okrężnymi lub wymiatającymi ruchami.

Po trzecie - zbyt rzadka wymiana szczoteczki

Szczoteczkę do zębów należy regularnie wymieniać mniej więcej co 2-3 miesiące. Czasem, jeśli włosie jest uszkodzone, to nawet częściej. Czemu jest to tak ważne? Stara, niewymieniana regularnie szczoteczka może stanowić siedlisko grzybów i bakterii - przeniesienie ich do jamy ustnej może być przyczyną infekcji, zapalenia dziąseł oraz próchnicy. Dodatkowo - stara szczoteczka gorzej czyści zęby.

Po czwarte - trzymanie szczoteczki w etui

Część osób po umyciu zębów chowa swoją szczoteczkę do specjalnego etui w przekonaniu, iż jest to bardzo zdrowy nawyk - chroniący przed kurzem oraz zanieczyszczeniami i bakteriami znajdującymi się w łazience. Nie jest to niestety dobra praktyka. Szczoteczka musi mieć dostęp do powietrza, by mogła wyschnąć oraz aby uniknąć namnażania się na włosiu mikroorganizmów. Włożenie niewysuszonej szczoteczki do etui tworzy ciepłe, wilgotne środowisko w jej środku, co stanowi świetne miejsce do rozwoju grzybów i bakterii.

Po piąte - szczotkowanie tuż po posiłku

Wiele osób uważa, iż mycie zębów powinno nastąpić zaraz po spożyciu pokarmu w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu oraz resztek pokarmowych. To również nie jest dobry nawyk. Dlaczego? Po spożyciu pokarmu, pH w jamie ustnej ulega obniżeniu, a szkliwo jest bardziej podatne na wpływ kwasów. Zaleca się, aby spożycie posiłku, a umycie zębów dzieliło minimum 30 minut.