Każda właścicielka espadryli potwierdzi, że to jedne z najwygodniejszych butów, jakie można mieć w swojej szafie. Komfort noszenia sprawia, że trudno się z nimi rozstać, a to z kolei wpływa na podatność na liczne zabrudzenia. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym twoje ulubione buty na lato będą wyglądać jak nowe. Jak czyścić espadryle? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.

Czyszczenie espadryli – najważniejsze wskazówki

Wieloletnie właścicielki espadryli z pewnością opanowały już do perfekcji zasady ich czyszczenia. Jeśli dopiero je kupiłaś lub właśnie nadszedł czas, aby po raz pierwszy usunąć z nich zabrudzenia, to mamy kilka praktycznych wskazówek.

Pierwsza i najważniejsza z nich – pranie espadryli w pralce to naprawdę zły pomysł. Wrzucenie ich do bębna, który następnie wypełni się wodą i będzie szybko się kręcić, sprawi, że będziesz mogła się po prostu z nimi pożegnać. O wiele bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie brudnych espadryli jest pranie ręczne.

Pamiętaj też, że im częściej czyścisz espadryle, tym bardziej osłabiasz włóka materiału, z którego są wykonane. Postaraj się dbać o nie na co dzień, aby usuwanie zabrudzeń było wymagane sporadycznie, a nie co kilka tygodni. Podczas czyszczenia poświęć uwagę nie tylko cholewce, ale też podeszwie ze sznurka.

Bezpieczne sposoby na czyszczenie espadryli. Odśwież je w domu za grosze

Do czyszczenia espadryli możesz użyć produktów, które masz już w swoim domu. Najczęściej poleca się szare mydło, ale równie skuteczne jest płyn do mycia naczyń, proszek do prania rozpuszczony albo specjalny detergent przeznaczony do delikatnych tkanin. Każdy z wymienionych środków należy połączyć z wodą, a następnie użyć szmatki lub starej szczoteczki do zębów, aby wyczyścić nim cholewkę espadryli.

Masz zamszowe espadryle? Tak przywrócisz im blask 

Espadryle zamszowe – podobnie zresztą jak te ze skóry licowej – wymagają innego, ostrożniejszego podejścia. Warto przetestować sposoby polecane przez Trendy Allani. Redakcja wskazuje, że zamsz nie lubi się z wilgocią, dlatego czyszczenie wykonanych z niego butów powinno odbywać się na sucho. Należy używać do tego specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem, która łatwo i szybko usunie z espadryli codzienne zabrudzenia.

W przypadku większych i starszych zabrudzeń szczoteczka może okazać się niewystarczająca. Takie espadryle należy czyścić przy użyciu profesjonalnych preparatów do zamszu, które można kupić w sklepach obuwniczych.

https://shilla.pl/blog/oprawki-na-topie-odkryj-najmodniejsze-okulary-tego-sezonu