Farbowane włosy wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji, aby zachować intensywny kolor, blask oraz zdrowie. Zmiana koloru włosów to proces chemiczny, który może osłabiać strukturę włosa, dlatego warto wdrożyć odpowiednią rutynę pielęgnacyjną.

Jak dbać o farbowane włosy? 5 kroków do skutecznej pielęgnacji

1. Delikatne mycie i nawilżanie

Podstawą pielęgnacji farbowanych włosów jest delikatne mycie oraz odpowiednie nawilżenie. Wybieraj szampony i odżywki przeznaczone specjalnie do włosów farbowanych. Takie produkty zawierają składniki, które pomagają w utrzymaniu koloru i chronią włosy przed uszkodzeniami. Unikaj szamponów z siarczanami, ponieważ mogą one przyspieszać blaknięcie koloru.

Pamiętaj, aby nie myć włosów zbyt często – wystarczy 2-3 razy w tygodniu. Zbyt częste mycie może pozbawiać włosy naturalnych olejków, co prowadzi do ich przesuszenia i matowienia koloru. Po umyciu włosów, zawsze stosuj odżywkę, a raz w tygodniu sięgnij po głęboko nawilżającą maskę.

2. Ochrona przed ciepłem

Farbowane włosy są bardziej podatne na uszkodzenia termiczne, dlatego warto chronić je przed działaniem wysokich temperatur. Przed użyciem suszarki, prostownicy czy lokówki, zawsze aplikuj lotion do włosów z ochroną termiczną. Lotion do włosów nie tylko zabezpiecza pasma przed ciepłem, ale również dodaje im blasku i gładkości.

Susząc włosy, staraj się używać chłodniejszego nawiewu i unikaj trzymania suszarki zbyt blisko skóry głowy oraz włosów. Jeśli to możliwe, pozwól włosom wyschnąć naturalnie. Prostowanie czy kręcenie włosów ogranicz do minimum, a jeśli już musisz to robić, ustaw narzędzia na najniższą możliwą temperaturę.

3. Regularne szczotkowanie

Szczotkowanie włosów to nie tylko sposób na pozbycie się splątań, ale również doskonały sposób na poprawę ich kondycji. Wybierz odpowiednią szczotkę do włosów – najlepiej taką, która ma miękkie, elastyczne włosie, które delikatnie rozczesuje włosy bez ich szarpania.

Szczotkowanie stymuluje krążenie krwi w skórze głowy, co sprzyja zdrowemu wzrostowi włosów. Rozprowadza również naturalne olejki na całej długości włosów, co pomaga w ich nawilżeniu i ochronie. Staraj się szczotkować włosy dwa razy dziennie – rano i wieczorem – aby utrzymać je w dobrym stanie.

4. Nawilżanie i odżywianie

Farbowane włosy wymagają dodatkowego nawilżenia i odżywiania. Serum do włosów to doskonały produkt, który pomaga zamknąć łuski włosa, nadaje im blasku i chroni przed uszkodzeniami. Stosuj serum do włosów na końcówki, aby zapobiec ich rozdwajaniu się i łamaniu.

Innym ważnym produktem jest olejek do włosów. Możesz używać go jako maski przed myciem – nałóż olejek na włosy na co najmniej 30 minut przed umyciem, aby głęboko nawilżyć i zregenerować pasma. Pamiętaj również o regularnym stosowaniu odżywek bez spłukiwania, które chronią włosy przez cały dzień.

5. Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Farbowane włosy są szczególnie wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr czy chlorowana woda. Latem zawsze używaj produktów z filtrem UV, które chronią kolor przed blaknięciem. Jeśli planujesz spędzić dużo czasu na słońcu, noś kapelusz lub chustkę, aby dodatkowo zabezpieczyć włosy.

Chlorowana woda w basenie może znacząco wpłynąć na kolor włosów, zwłaszcza blond. Przed wejściem do basenu, nałóż na włosy olejek lub odżywkę bez spłukiwania, aby stworzyć barierę ochronną. Po kąpieli w basenie, dokładnie umyj włosy, aby usunąć chlor.

Dbanie o farbowane włosy to proces wymagający systematyczności i odpowiednich produktów. Stosując delikatne szampony i odżywki, chroniąc włosy przed ciepłem, regularnie je szczotkując, nawilżając i odżywiając, a także chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi, możesz cieszyć się zdrowymi, lśniącymi włosami o intensywnym kolorze.

Pamiętaj, że istotne jest dobranie odpowiednich produktów i systematyczna pielęgnacja. Dzięki odpowiednim nawykom, Twoje farbowane włosy będą wyglądać pięknie i zdrowo przez długi czas.