Perfumy przez wieki były produktem ekskluzywnym, na którego zakup mogli pozwolić sobie tylko najzamożniejsi. Dziś każdy ma co najmniej jeden flakonik ulubionego „pachnidła” i nie musi oszczędzać go na wielkie okazje. Choć perfumy stały się dobrem powszechnie dostępnym, ich stosowanie jest sztuką. Warto bezbłędnie ją opanować.

Wybieraj produkty z pewnych źródeł

Jeśli chcesz zrobić dobry użytek z wynalazku perfum, dokonuj właściwych wyborów już na etapie zakupu. Przede wszystkim zaopatruj się w profesjonalnych perfumeriach. Dzisiaj kosmetyki damskie można nabyć nawet w kioskach z prasą. Jeśli jednak pragniesz cieszyć się trwałym, pięknym zapachem na swojej skórze, postaw na przestrzegające najwyższych standardów sieci drogerii albo cieszącą się renomą perfumerię internetową, np. Pachnidełko.

Kupuj markowe perfumy

Tworzenie perfum jest sztuką, która wymaga wiedzy, doświadczenia i wykorzystania cennych surowców. Naprawdę dobre produkty nie mogą być tanie. Na internetowych aukcjach czy ulicznych straganach markowe perfumy dostępne są niekiedy w zaskakująco niskich cenach. Niestety, najczęściej to jedynie podróbki klasyków – pozbawione walorów, które zachwyciły Cię w czasie testów w drogerii.

Tanie perfumy przy pierwszym wrażeniu mogą wydawać się łudząco podobne do oryginalnych, ale na dłuższą metę zarówno ich zapach, jak i trwałość, najprawdopodobniej Cię rozczarują. Nie spodziewaj się w produkcie za grosze naturalnych olejków eterycznych ani objętej ścisłą tajemnicą receptury.

Jeśli chcesz kupić tanie perfumy, bo z jakiejś przyczyny nie możesz pozwolić sobie na flakon za kilkaset złotych, zainteresuj się ofertą wód toaletowych. Większość z uznanych zapachów ma tego typu odpowiednik. To dokładnie te same markowe perfumy, ale z mniejszym stężeniem substancji zapachowych rozpuszczonych w roztworze alkoholu. Zapach takiego produktu może być mniej intensywny i utrzymywać się na skórze krócej niż zapach perfum, ale będzie identyczny z aromatem oryginału.

Wybierz odpowiedni dla siebie zapach

Podobnie jak wszystkie kosmetyki damskie perfumy topowych producentów poddawane są wielu testom, dzięki którym trafiają na rynek z gwarancją, że znajdą rzeszę swoich wielbicieli. Piękno zapachu jest jednak kwestią bardzo indywidualną, i to z co najmniej trzech względów:

  • każdy ma inny gust i inne zapachy wydają mu się przyjemne,
  • zapach perfum uwalniający się na ciele jest inny niż ten we flakonie – mają na niego wpływ takie czynniki, jak np. pH skóry, hormony,
  • zapach jest elementem wizerunku danej osoby i dobrze, aby był z nim spójny.

Jeśli jeszcze nie znalazłaś swojego ulubionego zapachu, przeznacz nieco czasu na testowanie markowych perfum, pamiętając, że powąchanie kilkunastu z rzędu zapachów rozpylonych na papierek nie jest miarodajną próbą. Zaaplikuj jeden produkt na skórę i „ponoś” go cały dzień. Dopiero wówczas dowiesz się, czy to aromat, z którym dobrze się czujesz.

Wybierając perfumy, nie zważaj na mody czy rekomendacje koleżanek. Polecane produkty na Twoje skórze mogą pachnieć inaczej niż u innych osób. Pamiętaj też, że damskie kosmetyki tworzone są z myślą o zróżnicowanych potrzebach użytkowniczek. Nie każdej z nas przyda się krem do cery naczynkowej i nie każdej pasuje platynowy blond. Podobnie jest z perfumami. Na przykład, jeśli jesteś młodą, aktywną osobą, postaw raczej na cytrusowe nuty niż duszne, korzenne aromaty.

Używaj niewielkiej ilości perfum

Ani markowe, ani tym bardziej tanie perfumy nie rozwiną się pięknie na skórze, jeśli nie zostaną odpowiednio zaaplikowane. Przede wszystkim używaj ich z wyczuciem, co najczęściej oznacza „oszczędnie”. Perfumy mają stanowić dyskretną wizytówkę ich użytkownika, a nie duszną woń, która będzie dawać się we znaki rodzinie czy kolegom z biura. Na szczęście czasy, w których pachnidła musiały maskować niedostatki higieny, mamy już za sobą. Aplikuj na skórę dosłownie 2-3 krople produktu (lub jedno psiknięcie atomizera).

Masz wrażenie, że nie czujesz zapachu perfum, których używasz? Możesz mieć pewność, że czują go inne osoby. Nasze powonienie szybko przyzwyczaja się do zapachów, którymi otaczamy się na co dzień i przestaje je „zauważać”! Jeśli chcesz cieszyć się wonią ulubionych perfum, często je zmieniaj. Kilka flakoników warto mieć w łazience także dlatego, że różne zapachy pasują do różnych okoliczności. Orientalny, intensywny aromat to dobry wybór na wieczorną randkę, ale unikaj go w letnie upały!

Aplikuj perfumy na ciepłe rejony skóry

Jeśli chcesz cieszyć się trwałym zapachem perfum, aplikuj je bezpośrednio na suchą, oczyszczoną skórę. Wybieraj obszary w zgięciach łokci, między piersiami czy z tyłu uszu. W takich „zakamarkach” aromat rozwinie się najlepiej, ponieważ służy temu ciepło i dobre ukrwienie skóry.

Oczywiście perfumy możesz rozpylić także na włosy albo na ubranie. Licz się jednak z tym, że zapach utrzyma się na nich krócej niż na ciele. Może być także mniej intensywny i nieco różnić się od tego, który wyzwala się w kontakcie ze skórą. Wykonaj próbę na niewielkim obszarze przed użyciem produktu na tkaninach czy tworzywach – może się zdarzyć, że perfumy je zaplamią czy odbarwią. Jeśli tak się nie stanie, ciesz się ulubionym zapachem na swojej garderobie, pamiętając, że w przypadku perfum synonimem piękna jest umiar!