Dermatolog dziecięcy to specjalista zajmujący się problemami skórnymi u dzieci. Jego wiedza i umiejętności stanowią nieocenione wsparcie w walce z wieloma chorobami, od trądziku po atopowe zapalenie skóry, jednak warto odwiedzać takiego lekarza również profilaktycznie, by upewnić się, że zdrowiu naszej pociechy nie zagrażają żadne ukryte zaburzenia dermatologiczne.

Dlaczego warto zabrać dziecko do dermatologa?

Profilaktyczne badania dermatologiczne dają szansę na szybkie wykrycie i skuteczne leczenie schorzeń skórnych przebiegających bezobjawowo i przez to niezauważalnych gołym okiem, dlatego należy poddać nim dziecko jeszcze przed ukończeniem przez nie 1. roku życia, a potem powtarzać je co kilka lat. Stałe monitorowanie stanu skóry szczególnie wskazane jest w przypadku dzieci posiadających znamiona, na przykład pieprzyki, ponieważ mogą one przerodzić się w zmiany nowotworowe. Ale nie tylko dlatego wizyty kontrolne u dermatologa są tak ważne. Chodzi także o edukację. Dermatolog dziecięcy, poza tym, że diagnozuje i leczy różnego rodzaju schorzenia skórne, pomaga też rodzicom dbać o skórę ich pociech, doradzając im odpowiednie metody jej pielęgnacji i ochrony przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, dzięki czemu dzieci mogą cieszyć się piękną i zdrową skórą przez cały czas. Na takie kompleksowe wsparcie z zakresu dermatologii dziecięcej możesz liczyć chociażby w drenglertdermaclinic.com.

Jak wygląda badanie dermatologiczne?

Dermatologia, zwłaszcza dermatologia dziecięca, jest jedną z najlepiej ocenianych przez pacjentów specjalizacji, ponieważ przeprowadzane w jej ramach badania diagnostyczne są z reguły nieinwazyjne i bezbolesne, a to dlatego, że obejmują głównie:

  • wywiad,
  • oględziny dermatoskopowe,
  • testy alergiczne,
  • testy laboratoryjne.

W rzadkich przypadkach dermatolog decyduje się dodatkowo na pobranie próbek skóry i sprawdzenie ich pod mikroskopem, ale nawet wtedy stara się, by wszystko przebiegało możliwie bezstresowo dla małego pacjenta. Nie musisz się więc martwić, że Twoje dziecko będzie odczuwać lęk i ból w trakcie badań – dermatolog zadba o jego komfort.