
Nawilżanie skóry – dlaczego to niezbędny element pielęgnacji twarzy?
Ciało człowieka w kilkudziesięciu procentach składa się z wody. Potrzebują jej wszystkie narządy, układy i tkanki. Nawet najmniejsza komórka organizmu nie obejdzie się bez tego życiodajnego płynu. Nie inaczej jest ze skórą. Woda jest jej bezwzględnie potrzebna. To od niej w dużej mierze zależy kondycja skóry, a co za tym idzie – i jej wygląd.
Przesuszona skóra nie będzie funkcjonować prawidłowo, “buntując się” i pokazując swoje niezadowolenie na różne sposoby. Łuszczenie się, swędzenie, pękanie naskórka, zaczerwienienie czy pieczenie to niektóre z symptomów przesuszenia. Objawy te nie tylko pogarszają wygląd skóry, ale przede wszystkim powodują duży dyskomfort. Warto podkreślić, że niewystarczająco nawilżona skóra będzie również szybciej się starzeć, co objawi się w postaci utraty jędrności oraz przedwczesnych zmarszczek.
Jak zadbać o nawilżenie skóry twarzy? Kilka złotych zasad
Jak dbać o nawilżenie skóry twarzy? Najlepsza odpowiedź to: codziennie. To nieco przewrotne stwierdzenie zawiera najważniejszą zasadę pielęgnacji, czyli dbanie o systematyczność. Skóra jest wymagającym organem – nie wystarczy nałożyć maseczkę nawilżającą raz na dwa tygodnie, przez resztę czasu traktując ją po macoszemu. Potrzebne jest codzienne, regularne aplikowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym, dopasowanych do typu cery i jej aktualnych potrzeb.
Podstawą jest wieczorna pielęgnacja – krem na noc powinien dostarczać dużą dawkę składników nawilżających, natłuszczających i odżywczych, będąc z reguły dość treściwym i gęstym. Krem na dzień z kolei może być lżejszy, tak aby dobrze współgrał z produktami do makijażu.
Warto uzupełnić codzienną pielęgnację o dodatkowe zabiegi, takie jak maseczki czy sera nawilżające, zwłaszcza w okresach, gdy skóra ma tendencję do wzmożonego przesuszania się, np. po przeziębieniu czy innej infekcji lub po zabiegach oczyszczających.
O czym jeszcze warto pamiętać, zwłaszcza jeśli nasza skóra z natury jest sucha? O traktowaniu jej z szacunkiem i delikatnością. Wrogiem suchej skóry jest gorąca woda, pocieranie jej, silne detergenty oraz peelingi mechaniczne. O skórę warto dbać również od środka, pijąc odpowiednią ilość wody w ciągu dnia oraz jedząc zdrowe i odżywcze pokarmy.
Kwas hialuronowy – jeden z najskuteczniejszych humektantów
Dobry krem nawilżający powinien działać wielotorowo. Z jednej strony zawierać składniki higroskopijne, czyli wiążące wodę na powierzchni skóry, a z drugiej mieć w swoim składzie związki lipofilowe (tłuszczowe), które tworzą na skórze ochronny film, zapobiegając utracie wody.
Jednym ze składników najskuteczniej wiążących wodę jest kwas hialuronowy. Posiada on imponujące właściwości nawilżające – potrafi związać ilość wody aż 1000 razy większą od swojej masy! Co ciekawe, kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry, stanowiąc jej rezerwuar wody. Niestety wraz z wiekiem, ilość kwasu hialuronowego maleje, dlatego tak ważne staje się dostarczanie go z zewnątrz. Kwas hialuronowy robi wiele dobrego dla skóry: nawilża ją i wygładza, redukując widoczność drobnych zmarszczek, a także wspiera procesy regeneracyjne.
Kwas hialuronowy – jak go stosować?
Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w skórze, dlatego wykazuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Nadaje się do każdego typu cery, nawet tej skłonnej do alergii. Bezpieczeństwo oraz wysoka skuteczność sprawiają, że składnik ten jest tak chętnie wykorzystywany przez producentów kosmetyków.
Na rynku znajdziesz wiele produktów z kwasem hialuronowym: kremy na dzień, kremy na noc, sera czy maseczki nawilżające. Jak stosować kwas hialuronowy? Najłatwiejszym sposobem jest aplikowanie kremu z tym składnikiem, np. kremu Intensive Hyaluronic Cream od Institut Esthederm (https://www.esthederm.pl/intensive-hyaluronic-cream-05V611101.html), przynoszącym ulgę przesuszonej, ściągniętej, odwodnionej skórze.
Warto zdecydować się również na intensywnie nawilżającą kurację serum z kwasem hialuronowym. Niezależnie od wybranego produktu należy zawsze pamiętać o dokładnym (ale delikatnym!) oczyszczaniu skóry twarzy przed nałożeniem kosmetyków. Co istotne, kwas hialuronowy działa najlepiej, jeśli jest aplikowany na wilgotną skórę, dlatego warto spryskać twarz np. mgiełką wody komórkowej przed aplikacją produktu.