Menopauza ma ogromny wpływ na wygląd zewnętrzny kobiety - problemy ze skórą głowy oraz włosami to jedne z najczęstszych, które pojawiają się w okresie menopauzy. Co się dzieje w tym okresie? Po pierwsze, spadek poziomu estrogenów sprawia, że nasza maksymalna długość włosów się skraca. Po drugie, wzrasta podatność mieszka włosowego na DHT, co prowadzi do jego atrofii. Po trzecie, zwiększa się prawdopodobieństwo łysienia bliznowaciejącego.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: Menopauza a wypadanie włosów
Z czym zmaga się kobieta podczas menopauzy?
Najczęściej podczas menopauzy kobiety zmagają się z:
- Ścieraniem się włosów
Problem ścieniania się włosów, znany również jako przerzedzanie włosów, to stan, w którym włosy stają się cieńsze, rzadsze lub mniej gęste niż zwykle. Aby spowolnić lub zatrzymać ścienianie się włosów, warto łączyć rodzaje terapii. Kluczowe metody obejmują farmakoterapię, w której wykorzystuje się minoxidil (stosowany zewnętrznie lub doustnie) oraz środki antyandrogenne, takie jak finasteryd i spironolakton. Ważnym elementem terapii są zabiegi oparte o komórki macierzyste, które silnie stymulują mieszki włosowe, co często przynosi spektakularne efekty w postaci zagęszczenia i pogrubienia włosów. Oprócz tego, w zależności od stanu włosów i zalecenia trychologa, można zastosować mezoterapię igłową i mikroigłową, karboksyterapię oraz laseroterapię wysokoenergetyczną (np. lasery frakcyjne, tulowe, erbowo-szklane). Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym oraz skoncentrowanymi czynnikami wzrostu także przynoszą zauważalne rezultaty.
- Problemami ze skórą głowy
Spadek poziomu estrogenów hamuje pracę gruczołów łojowych skóry głowy, co ogranicza działanie ochronnej warstwy lipidowej skóry i może negatywnie wpływać na równowagę bakteryjną mikrobiomu skóry głowy. Menopauza często nasila objawy łupieżu, łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry, które mogą przebiegać bardziej intensywnie. Aby właściwie pielęgnować skórę, należy skupić się na jej nawilżaniu skóry głowy, w tym także na zabiegach trychologicznych.
- Łysieniem bliznowaciejącym
Łysienia bliznowaciejące charakteryzują się nieodwracalnymi zmianami - mieszki włosowe zanikają i są zastępowane przez tkankę bliznowatą. Jedną z form łysienia bliznowaciejącego jest łysienie bliznowaciejące frontalne (FFA), które częściej dotyka kobiety, szczególnie w pierwszych latach menopauzy, z szczytem zachorowań około 55. roku życia. FFA to przewlekły stan zapalny skóry głowy, prowadzący do zaniku mieszków włosowych, objawiający się czerwonymi, złuszczającymi się ogniskami zapalnymi na linii włosów oraz drobnymi strupkami i grudkami łojotokowymi. Linia włosów cofa się, tworząc rozległe obszary pozbawione włosów.
Leczenie łysienia bliznowaciejącego jest trudne i obejmuje farmakoterapię. W zaawansowanym stadium rokowania są niepewne, dlatego, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w swoich włosach, skontaktuj się ze specjalistą.
Menopauza - jak postępować z włosami?
Menopauza to trudny okres dla kobiety, a stan włosów może nie być zadowalający. Co w takim razie robić? Przede wszystkim udaj się do trychologa, który szczegółowo doradzi, jaką pielęgnację wybrać. Oprócz tego poleci zabiegi trychologiczne, które wesprą włosy i polepszą stan skóry.
A jak jeszcze można je wesprzeć? Przede wszystkim odpowiednia dieta i pozbycie się złych nawyków, tj. palenie. Zmień odpowiednio dietę, dodaj suplementację, szczególnie witaminy B i E, które poprawiają wygląd włosów. Zadbaj także o odpowiednią fryzurę i w miarę możliwości zrezygnuj z farbowania włosów.
O szczegóły postępowania podczas menopauzy zapytaj specjalistę trychologa lub lekarza. Nie zajmuj się samoleczeniem!