Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, to istnieją spore szanse, że prędzej czy później zdecydujesz się na zakup ekspresu. Nadszedł właśnie ten moment? To świetnie się składa, bo oferta jest całkiem spora. My jednak wzięliśmy pod lupę dwa konkretne modele: kolbowy i przelewowy. Który z nich wybrać? Wybór zależy od twoich preferencji smakowych, potrzeb, budżetu, a nawet miejsca w kuchni. W tym poradniku wzięliśmy pod lupę dwa rodzaje ekspresów do kawy, aby ułatwić ci podjęcie decyzji.

Ekspres kolbowy – dla prawdziwych miłośników kawy

Ekspres kolbowy to urządzenie, które z pewnością przypadnie do gustu największym koneserom kawy, którzy cenią sobie intensywny smak i aromat espresso. Dzięki możliwości ręcznego parzenia masz pełną kontrolę nad każdym etapem przygotowywania napoju – od mielenia ziaren po ekstrakcję.

Jedną z głównych zalet ekspresu kolbowego jest możliwość eksperymentowania z różnymi rodzajami kawy i stopniem mielenia ziaren, która sprawia, że możesz dostosować proces parzenia do swoich preferencji. To właśnie ten rodzaj cieszy się największą popularnością wśród baristów oraz pasjonatów kawy, którzy chcą cieszyć się smakiem ulubionej kawy w domowym zaciszu. Choć kolbowy ekspres do kawy jest droższy od swojego przelewowego odpowiednika, to każdy jego właściciel potwierdza, że jest wart każdej złotówki.

Ekspres przelewowy – nie ograniczaj się do jednej filiżanki

Ekspres przelewowy to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prostotę, szybkość przygotowania kawy oraz możliwość zaparzenia większej ilości napoju. Dzięki niemu możesz przygotować nawet cały dzbanek, który sprawdzi się w trakcie rodzinnych śniadań czy spotkań z przyjaciółmi.

Proces parzenia kawy w ekspresie przelewowym jest niezwykle prosty – wystarczy wsypać zmieloną kawę do filtra, nalać wodę do zbiornika i uruchomić urządzenie. W kilka minut kawa jest gotowa do podania. Jest to więc idealne rozwiązanie dla tych, którzy rano nie mają dużo czasu na przygotowywanie napoju.

Co istotne, ekspres przelewowy jest tańszy od kolbowego. Jest również łatwiejszy w czyszczeniu i konserwacji, jednak – jak z pewnością się domyślasz – pozwala na przygotowanie wyłącznie czarnej kawy.

Jaki ekspres do kawy kupić – kolbowy czy przelewowy?

Wybór między ekspresem kolbowym a przelewowym zależy od twoich indywidualnych potrzeb i budżetu. Jeśli jesteś pasjonatem kawy, który ceni sobie rytuał przygotowywania napoju, oraz lubisz eksperymentować z różnymi metodami parzenia – kolbowy ekspres do kawy jest trafionym wyborem. Z kolei osobom, które preferują prostotę, szybkość przygotowania i możliwość jednorazowego zaparzania większej ilości napoju, polecamy model przelewowy. To również dobre rozwiązanie, jeśli cenisz sobie łatwość użytkowania.

Pamiętaj, że obie opcje, które znajdziesz m.in. w asortymencie Coffeedesk, mają swoje zalety i wady. Przed zakupem ekspresu do kawy warto zastanowić się, jakie są twoje priorytety – czy bardziej zależy ci na szybkości parzenia, czy wydobyciu głębi smaku.

*Artykuł sponsorowany