Jeżeli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób wykończyć podłogę w salonie, to współcześnie masz naprawdę wiele interesujących opcji do wyboru. Możesz zdecydować się na płytki podłogowe, panele winylowe, panele laminowane albo na podłogę z litego drewna, czyli panele drewniane. Barlinek, Krono Original, Quick-Step to tylko kilka najpopularniejszych marek, których produkty możesz kupić w sklepach partnerskich sieci DDD Dobre Dla Domu w całej Polsce. Zapoznaj się z niniejszym artykułem, w którym podpowiemy, jak wybrać panele podłogowe, które staną się prawdziwą ozdobą Twojego salonu.

Eleganckie panele podłogowe do salonu

Pierwszym krokiem, który należy podjąć, zastanawiając się nad wyborem podłogi, jest decyzja co do rodzaju paneli. W wersji nieco bardziej budżetowej sprawdzą się świetnie laminowane panele podłogowe Krono Original, z kolei panele drewniane Barlinek będą wersją bardziej luksusową. Na pierwszy rzut oka podłoga drewniana i podłoga ułożona z paneli laminowanych albo winylowych wydają się bardzo do siebie podobne, więc… Czym się te podłogi różnią?

Panele laminowane

Panele wykonane z laminatu to dobry pomysł na podłogę w salonie, ponieważ są one wykonane z solidnej płyty MDF, której wierzchnią warstwę stanowi odporny na uszkodzenia laminat. Dzięki temu ułożone z nich podłogi wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza na ścieranie i zarysowania. Doskonale znoszą intensywną eksploatację, małe dzieci oraz obecność zwierząt. 

Nowoczesne podłogi z laminatu dostępne są w bogatej gamie wzorów imitujących drewno, kamień i inne materiały np. surowy beton. Do ich niewątpliwych zalet, o których warto pamiętać przy wyborze podłogi, jest ich łatwy montaż, atrakcyjna cena oraz łatwość utrzymania w czystości. Decydując się na panele imitujące drewno, możesz zyskać eleganckie podłogi do salonu stosunkowo niskim kosztem.

Panele drewniane

Drewniana podłoga w salonie, do której wykończenia wykorzystano deski podłogowe wykonane z drewna litego, prezentuje się wyjątkowo. Prawdziwe drewno to klasa sama w sobie, to okładzina, dzięki której podłoga wygląda niepowtarzalnie, a w pomieszczeniu pojawia się prawdziwie domowa atmosfera. Warto jednak pamiętać, że lite drewno to nie tylko zalety - to także sporo wyzwań. Musisz zadbać odpowiednio o tak wykończoną podłogę w salonie, ponieważ w przypadku parkietu tradycyjnego odpowiednia pielęgnacja to podstawa.

Jeżeli marzy Ci się ładna podłoga w salonie, to panele wykonane z drewna są naprawdę świetnym rozwiązaniem. Są one bowiem dostępne w różnych gatunkach drewna o różnorodnych wybarwieniach i usłojeniach. Panele drewniane wykonane z twardych gatunków drewna są niezwykle wytrzymałe i trwałe, a odpowiednio pielęgnowane mogą służyć przez wiele lat. Naturalny materiał pięknie podkreśli charakter pomieszczenia, jednak należy zauważyć, że nie należy łączyć go z ogrzewaniem podłogowym. Decydując się na ogrzewanie podłogowe drewnianą podłogę lepiej zastąpić przy pomocy paneli podłogowych z winylu. Panele winylowe mają doskonałą przepuszczalność cieplną, dlatego są najczęściej wybierane przez osoby decydujące się na montaż ogrzewania podłogowego w swoim domu.

Co na podłogę w salonie – to zależy od stylu

Zastanawiając się nad tym, jaka podłoga sprawdzi się najlepiej w salonie, warto wziąć także pod uwagę styl, w jakim został on urządzony. I tak na przykład, jeśli chodzi o wykończenie podłogi w nowoczesnym salonie połączonym z aneksem kuchennym, to doskonałym pomysłem będą panele winylowe lub laminowane, które mogą z powodzeniem imitować naturalne drewno lub nawet eleganckie płytki gresowe. W przeciwieństwie do desek podłogowych są one odporne na działanie wody, a dodatkowo można układać je na ogrzewaniu podłogowym. 

W salonie utrzymanym w stylu tradycyjnym doskonale sprawdzą się drewniane deski o ciepłym wybarwieniu i widocznym usłojeniu. Jeżeli zależy Ci na niższej cenie, możesz również wybrać laminowane płytki drewnopodobne, naśladujące prawdziwe drewno z jego słojami, sękami itp. Dobrze jest także pamiętać, że nowoczesna podłoga do salonu powinna być dostosowana do stylu życia domowników. Tradycyjny parkiet sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy czas, aby o niego odpowiednio zadbać. Jeżeli chcesz, aby podłoga w domu była piękna, ale nie wymagała większego zachodu, dobrą decyzją będzie laminat lub winyl. Oczywiście możesz zdecydować się także na wykładzinę dywanową lub na posadzki żywiczne, ale to już zupełnie inna historia.