Skóra naturalnie starzeje się już po 25. roku życia – choć zmarszczki i bruzdy nie pojawiają się na niej od razu, następuje stopniowy spadek produkcji kolagenu i elastyny, co skutkuje utratą gęstości i elastyczności skóry. Proces ten wspierany jest również przez działanie promieniowania UV, a także przez szereg innych czynników – także genetycznych, na które nie ma się wpływu. Starzenia się skóry nie można uniknąć w pełni, ale można nieco odłożyć je w czasie, sięgając po odpowiednio dobrane preparaty. Wybór kosmetyków przeciwzmarszczkowych jest bardzo duży, ale czy wszystkie są skuteczne? Jakie składniki powinien zawierać dobry krem przeciwzmarszczkowy? Sprawdźmy!

Co powinny zawierać dobre kosmetyki przeciwzmarszczkowe?

Oferta kosmetyków, które są określane mianem przeciwzmarszczkowych, jest bardzo szeroka. W tym gąszczu produktów można znaleźć zarówno prawdziwe perełki o skutecznym działaniu, jak i preparaty, których działanie jest znikome. Dobry krem przeciwzmarszczkowy powinien zawierać przynajmniej jedną z poniższych substancji aktywnych:

  • Ceramidy – przez niektórych bywają określane mianem cementu międzykomórkowego, ponieważ tworzą skuteczną barierę, która zapobiega utracie wody przez skórę. Jednocześnie ceramidy wspierają wchłanianie wody dostarczanej skórze poprzez preparaty pielęgnacyjne, dzięki czemu poprawiają poziom jej nawilżenia. Niedobór ceramidów w skórze może skutkować jej przesuszeniem, odwodnieniem i utratą bariery ochronnej przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. To substancje naturalnie występujące w skórze, ale ich poziom naturalnie spada wraz z postępującym wiekiem – to dlatego ich dostarczanie od zewnątrz jest istotne z punktu widzenia pielęgnacji przeciwstarzeniowej.
  • Peptydy – powstają na skutek łączenia się ze sobą aminokwasów, które stanowią podstawowy budulec skóry. Peptydy uczestniczą we wszystkich kluczowych procesach zachodzących w skórze – na przykład w wiązaniu wody, produkcji kolagenu i regeneracji naskórka. To jedne z najważniejszych substancji, jakie powinny znajdować się w dobrych kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Istnieją różne rodzaje peptydów: sygnałowe (stymulują produkcję kolagenu i elastyny w skórze), transpondujące (wiążą i przenoszą substancje aktywne), hamujące (są nazywane również neuropeptydami i są odpowiedzialne za rozkurczanie mięśni, które powodują powstawanie zmarszczek mimicznych). Kosmetyki z peptydami powinny stanowić podstawę pielęgnacji przeciwstarzeniowej – poznaj bliżej działanie peptydów na skórę.
  • Kwasy – mają zróżnicowane działanie w zależności od ich rodzaju. Kwas hialuronowy to jedna z najpopularniejszych substancji nawilżających. Kwasy AHA i BHA mają właściwości złuszczające i spłycające zmarszczki, a kwas tłuszczowy omega-3 chroni barierę hydrolipidową skóry, zapobiegając utracie wody z naskórka i chroniąc skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Witaminy – kremy przeciwzmarszczkowe często zawierają witaminę C, która jest silnym antyoksydantem i substancją redukującą przebarwienia. Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, są substancjami o intensywnym działaniu złuszczającym i regenerującym – są wykorzystywane w wielu kuracjach przeciwstarzeniowych, ale ich stosowanie uwrażliwia skórę na promieniowanie UV.
  • Czynniki wzrostu – to wyspecjalizowane białka, które naturalnie występują w ludzkim ciele, ale mogą być też dostarczane od zewnątrz. Są nimi niektóre peptydy, ale też substancje takie jak t-EGF® (to unikalny kompleks o właściwościach aktywujących komórki skóry i wspierających procesy regeracyjne), który można znaleźć w linii kosmetyków pn. „ideal age” marki tołpa. Połączenie tego kompleksu z innymi substancjami aktywnymi wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe.

Wielu kosmetologów i dermatologów poleca stosowanie peptydów na twarz w ramach zabiegów, ale też w codziennej pielęgnacji domowej. Wybierając kosmetyki przeciwzmarszczkowe, warto więc szukać właśnie tych substancji w ich składzie.

Peptydy – z czym łączyć i co jeszcze jest ważne w pielęgnacji przeciwstarzeniowej?

Pomimo tego, że peptydy na zmarszczki są skuteczne, to szczególnie dobre rezultaty przynosi stosowanie kosmetyków, które zawierają równocześnie także inne składniki – na przykład kwas hialuronowy, ceramidy lub wspomniany kompleks t-EGF® lub inny czynnik wzrostu.

W pielęgnacji przeciwstarzeniowej nie można również zapominać o tym, że na procesy starzenia się skóry wpływa także cały szereg czynników zewnętrznych: stres, zła dieta, promieniowanie UV, a nawet nieodpowiednia ilość snu. Chcąc spowolnić te procesy, warto postawić na kompleksową profilaktykę.

Co robić, a czego nie robić, by opóźnić starzenie się skóry?

  • Zadbaj o nawodnienie – nie bez powodu tak często zaleca się picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Jednocześnie stosuj też kosmetyki głęboko nawilżające – na przykład serum z kwasem hialuronowym i czynnikiem t-EGF®.
  • Chroń swoją skórę przed promieniowaniem UV – to właśnie ono odpowiada za tak zwane fotostarzenie się skóry, ale też za powstawanie przebarwień, a nawet za zwiększenie ryzyka rozwoju groźnego nowotworu skóry (czerniaka). Podczas zwiększonej ekspozycji na słońce koniecznie stosuj krem SPF 50.
  • Prowadź zdrowy tryb życia – wysypiaj się, unikaj stresu, znajdź najkorzystniejsze metody relaksacyjne. Zdrowo się odżywiaj, by dostarczać swojemu ciału i skórze cennych składników od wewnątrz. Dbaj o aktywność fizyczną.
  • Starannie wybieraj kosmetyki do pielęgnacji skóry – zwracaj uwagę na ich skład i właściwości. Unikaj preparatów nieodpowiednich dla Twojego typu cery. Stosuj kompleksową pielęgnację przeciwzmarszczkową – sięgnij nie tylko po krem na dzień i na noc, ale też po produkt pod oczy i po serum, które uzupełni działanie kuracji i sprawi, że będzie ona bogatsza w składniki aktywne. Możesz sięgnąć po kosmetyki z jednej linii (na przykład „ideal age”), ponieważ będą się najlepiej uzupełniały.

Nie wymyślono jeszcze kremu lub składnika kosmetycznego, który pozwoliłby zachować młodzieńczy wygląd skóry na zawsze, ale można z całą pewnością stwierdzić, że kosmetyki zawierające ceramidy, kwasy tłuszczowe i peptydy na zmarszczki działają bardzo skutecznie i pomagają spowolnić ten proces. Warto po nie sięgać, by dłużej cieszyć się dobrą kondycją skóry i jej promiennym wyglądem.