Ketonal to bardzo popularny preparat przeciwbólowy, którego używa się do łagodzenia bólu o różnych pochodzeniu. Jaka substancja czynna odpowiada za jego działanie? W jaki sposób funkcjonuje i przynosi ulgę w bólu? Jak należy go stosować i o czym bezwzględnie pamiętać, podczas używania preparatu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule! Miłej lektury!

Ketonal – skład – substancja czynna – jak działa?

Ketonal to preparat, który zyskał dużą popularność dzięki swojej skuteczności w zwalczaniu bólu różnego pochodzenia. Substancją czynną w Ketonalu (preparaty tego typu oferuje Nowa Farmacja) jest ketoprofen – odpowiada za przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie preparatu. Ketoprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego i bólu w organizmie.

Jak używać Ketonal? Dawkowanie to zazwyczaj jedna do dwóch tabletek na dobę, w zależności od formy preparatu i zaleceń lekarskich. Maksymalna dawka dobowa wynosi 200 mg. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i nie stosować preparatu dłużej niż jest to konieczne. Bez konsultacji z lekarzem Ketonal można przyjmować do pięciu dni.

Jak szybko działa Ketonal? Ulga w bólu może pojawić się już po 30 minutach od doustnego zażycia preparatu, natomiast maksymalne stężenie substancji czynnej w organizmie osiągane jest po około 1-2 godzinach. Ketonal w formie żelu lub kremu działa miejscowo, przynosząc szybką ulgę w miejscu aplikacji.

Ketonal – jakie rodzaje bólu pomaga łagodzić?

Ketonal jest wszechstronnym preparatem przeciwbólowym, który dzięki swojej skuteczności znajduje zastosowanie w łagodzeniu wielu rodzajów bólu. Substancja czynna – ketoprofen – zapewnia stosunkowo szybką i długotrwałą ulgę. Kiedy można stosować preparat?

  • Ketonal na ból zęba – skutecznie łagodzi ból zęba, zwłaszcza ten wywołany stanem zapalnym.
  • Ketonal na korzonki – pomaga w bólu pleców związanym z uciskiem na korzenie nerwowe.
  • Ketonal na gorączkę – choć głównie przeciwbólowy, może przyczynić się do obniżenia gorączki.
  • Ketonal na nerwobóle – efektywnie łagodzi ból wynikający z uszkodzeń lub dysfunkcji nerwów.
  • W przypadku wielu innych rodzajów bólu, takich jak ból głowy, ból pleców, bóle mięśniowe, bóle stawowe oraz ból pooperacyjny.

Spektrum działa Ketonalu jest szerokie, dlatego preparat uznawany jest za jeden z bardziej efektywnych w walce z bólem o niskim i średnim natężeniu. Przed jego zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, że jest to odpowiedni środek w danym przypadku i aby uniknąć potencjalnych interakcji z innymi przyjmowanymi preparatu.

Ketonal – środki ostrożności – ciąża – kiedy nie przyjmować preparatu?

Przyjmowanie Ketonalu w czasie ciąży jest wysoce niezalecane, szczególnie w ostatnim trymestrze, ze względu na potencjalne ryzyko dla zdrowia dziecka i możliwe komplikacje ciąży. Wcześniejsze etapy ciąży również wymagają ostrożności i każdy przypadek powinien być indywidualnie konsultowany z lekarzem, aby ocenić stosunek korzyści do ryzyka.

Nie należy przyjmować Ketonalu w przypadku alergii na składniki preparatu, istniejących problemów z układem pokarmowym, nerkami, wątrobą, a także przy leczeniu niektórymi preparatami przeciwzakrzepowymi. Nie jesteś pewien, czy możesz stosować Ketonal? Skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą. Zdrowie jest najważniejsze, a świadome korzystanie z preparatów kluczowe dla jego zachowania!