
Czym jest kwas polimlekowy i jak działa?
Kwas polimlekowy to obecnie najskuteczniejszy biostymulator o działaniu zwiększającym objętość, dostępny na rynku. Aktywizuje produkcję kolagenu własnego organizmu, zwłaszcza w obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej. Z jednej dawki tego preparatu uzyskuje się największy efekt wolumetryczny. Warto też podkreślić, że rezultaty są długotrwałe – stymulacja kolagenu może utrzymywać się nawet przez 12 miesięcy.
Dlaczego warto stymulować produkcję kolagenu?
Kwas polimlekowy pobudza produkcję kolagenu i w ten sposób stymuluje też procesy naprawcze w skórze. To długofalowo skutkuje wygładzeniem zmarszczek, ujędrnieniem oraz zagęszczeniem skóry. Kwas polimlekowy oprócz mocnego działania stymulującego ma też właściwości wypełniające.
Efekty działania kwasu polimlekowego – czego się spodziewać?
Skóra staje się bardziej jędrna i sprężysta. Dzięki odbudowie struktur kolagenowych, zabieg przynosi poprawę wyglądu twarzy i ciała. Korzyścią zabiegu z kwasem polimlekowym jest wygładzenie zmarszczek i zwiększenia napięcia skóry, usunięcie kurzych łapek i zmarszczek palacza. W modelowaniu ciała kwas polimlekowy pozwala uzyskać też efektywe wypełnienie. Poprawia jakość skóry jeśli jest stosowany z odpowiednią precyzją i doświadczeniem. W przeciwnym razie może prowadzić do powikłań, których korekta bywa wyjątkowo trudna. Nic dziwnego, że często podkreśla się, iż kwas polimlekowy błędów nie wybacza.
Skutki ubocznej i zagrożenia wynikające ze stosowania kwasu polimlekowego
Kwas polimlekowy charakteryzuje się intensywnym działaniem, którego nie da się zatrzymać po aplikacji – to kluczowy aspekt, który powinien być brany pod uwagę przez każdą osobę planującą wykonanie zabiegu z jego użyciem. Substancja ta działa bardzo silnie sama w sobie, a w przypadku zabiegów na ciało najczęściej stosuje się jej większe ilości. To z kolei zwiększa ryzyko niepożądanej reakcji ze strony organizmu.
Bardzo istotne jest również odpowiednie podanie preparatu. Kwas polimlekowy występuje w formie mikrodrobinek, które po wstrzyknięciu rozpraszają się w tkankach. W praktyce oznacza to, że po aplikacji nie da się już go usunąć ani precyzyjnie zlokalizować, co dodatkowo podnosi poziom trudności i ryzyka zabiegu. Nie sposób więc go potem w niej wychwycić.
Warto przeczytać: Kwas polimlekowy – jakie są powikłania po zabiegach modelowania ciała?
Kwas polimlekowy vs. kwas hialuronowy – porównanie metod
W przypadku kwasu hialuronowego wypełnienie następuje przez podanie do tkanek ciała obcego, które po kilku miesiącach ulegnie rozpadowi (i w efekcie tkanka wróci do punktu wyjścia). Kwas polimlekowy stymuluje własne komórki organizmu do produkcji kolagenu, co oznacza wypełnienie własnym, naturalnym kolagenem. W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego nie można zahamować jego działania, do momentu aż sam się całkowicie wchłonie. Nie można go rozpuścić za pomocą hialuronidazy. Dlatego jego zastosowanie wymaga wyjątkowej precyzji i rozwagi, a także dogłębnej znajomości anatomii. Trzeba pamiętać, że struktura ciała znacząco różni się od budowy twarzy, co sprawia, że wykonywanie takich zabiegów powinno być zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów doskonale zaznajomionych z anatomią tych obszarów.
Dla kogo przeznaczone są zabiegi z kwasem polimlekowym?
Zabieg kwasem polimlekowym zaleca się szczególnie osobom bardzo szczupłym, z cienką skórą, u których wiotczenie jest b widoczne. Na twarzy zazwyczaj, zabieg ten stosuje się dla wypełnienia zmarszczek kącików ust, na skroniach, na łukach jarzmowych oraz w okolicach kąta żuchwy czy doliny łez. Wskazaniem do wykorzystania kwasu polimlekowego jest modelowanie pośladków, odmładzanie dekoltu, ujędrnianie brzucha i ramion.
Jak wygląda zabieg – przebieg i zalecenia po iniekcji
Zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu polimlekowego w odpowiednią warstwę skóry. Lekarz używa do tego cienkich igieł. Procedura trwa około 30-45 minut w zależności od obszaru, który jest poddawany kuracji. Zabieg nie jest bolesny, choć może wywoływać lekki dyskomfort. Stosowane jest znieczulenie miejscowe, najczęściej maść znieczulającą z lignokainą. Przez kilka dni możliwy jest obrzęk. Przez dwa tygodnie po wykonanym zabiegu należy unikać słońca i solarium, gorących kąpieli i sauny. Konieczne jest również zrezygnowanie z ćwiczeń fizycznych.
Bezpieczeństwo i ewentualne skutki uboczne
Z powodu silnej stymulacji kwasu polimlekowego oraz podawania go na ciało w dużej ilości wynika zagrożenie pobudzenia układu immunologicznego.
Z tego względu nie powinno się stosować kwasu polimlekowego u osób z chorobami autoimmunologicznymi. Choć preparat ten może przynieść imponujące rezultaty w zakresie modelowania sylwetki, nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Należy mieć świadomość, że efekty mogą się różnić w zależności od indywidualnej reakcji organizmu. Pomimo silnych właściwości regeneracyjnych, każdy pacjent odpowiada na terapię w inny sposób. Z tego powodu korzystam z niego z dużą ostrożnością – najczęściej jako uzupełnienie innych metod, a nie jako samodzielną formę terapii. Podstawą do jego wykorzystania jest zawsze dobrze zakwalifikowany pacjent. Podając nieumiejętnie kwas polimlekowy w ramiona czy pośladki, powikłania mogą nawet zagrażać życiu, ponieważ gdy zamkniemy naczynie w pośladku, może dojść do zatoru i uszkodzenia mózgu.