W świecie fryzjerstwa, gdzie trendy zmieniają się niemalże z dnia na dzień, istnieją pewne pragnienia, które pozostają niezmienne. Jednym z nich jest chęć posiadania włosów pełnych objętości, unoszących się lekko i swobodnie, a jednocześnie zachowujących swój kształt przez długi czas. Lekka i trwała fryzura to marzenie wielu osób, niezależnie od wieku, płci czy typu włosów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej technikom, produktom i tajnikom, które pozwalają osiągnąć ten pożądany efekt, dzieląc się wskazówkami od ekspertów oraz najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie pielęgnacji i stylizacji włosów. Czy istnieje uniwersalny sposób na osiągnięcie lekkiej, trwałej i unoszącej fryzury? Zapraszamy do lektury!

Lekka trwała unosząca włosy - na czym polega trwała ondulacja?

Lekka trwała unosząca włosy to technika stylizacji, która łączy w sobie najlepsze cechy tradycyjnej trwałej z nowoczesnymi metodami nadawania objętości. Głównym celem tej procedury jest uzyskanie naturalnie wyglądających, pełnych życia włosów, które unoszą się z gracją, nie obciążając przy tym struktury włosa. W przeciwieństwie do klasycznych trwałych, które mogą być zbyt intensywne i powodować nadmierne kręcenie, lekka trwała skupia się na delikatnym podnoszeniu włosów u nasady, zachowując ich naturalny ruch i teksturę. Wykorzystuje mniej agresywne chemikalia, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia włosów. Efekt końcowy? Włosy, które wyglądają na zdrowsze, są pełne objętości i utrzymują swój kształt przez dłuższy czas, bez uczucia sztywności czy przesuszenia.

Trwała ondulacja na grubych wałkach

Trwała ondulacja na grubych wałkach to technika stylizacji włosów, która pozwala na uzyskanie delikatnych, dużych loków lub fal, nadając fryzurze naturalny i pełen objętości wygląd. W przeciwieństwie do trwałej wykonywanej na cienkich wałkach, która daje efekt drobnych, intensywnych loków, ta metoda skupia się na stworzeniu luźniejszych, bardziej subtelnego kręcenia. Grube wałki sprawiają, że włosy są mniej narażone na naciąganie i uszkodzenia, a sama procedura jest delikatniejsza dla struktury włosów. Efekt końcowy trwałej na grubych wałkach to miękkie, falujące włosy, które wyglądają naturalnie i są pełne ruchu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób pragnących dodać swoim włosom objętości i lekkości, zachowując jednocześnie zdrowy i lśniący wygląd.


Lekka trwała unosząca włosy – jak wygląda zabieg?

Zabieg lekkiej trwałej unoszącej włosy różni się nieco od tradycyjnej trwałej ondulacji, choć podstawowe kroki są podobne. Oto, jak wygląda ten proces krok po kroku:

 1. Diagnostyka włosów: Przed przystąpieniem do zabiegu fryzjer dokładnie ocenia stan i typ włosów klienta, aby dobrać odpowiednie produkty i technikę.

 2. Przygotowanie włosów: Włosy są dokładnie myte i osuszane, by usunąć wszelkie resztki kosmetyków i zanieczyszczeń.

 3. Nakładanie preparatu: Na włosy nanoszony jest specjalny preparat do trwałej, który jest mniej agresywny niż w tradycyjnych metodach. Jego zadaniem jest delikatne rozluźnienie wiązań siarczkowych w strukturze włosa.

 4. Zawijanie na wałki: Włosy są delikatnie nawijane na specjalne, często większe wałki. Wałki te są umieszczane głównie u nasady włosów, co pozwala na podniesienie ich u korzenia i nadanie objętości.

 5. Czas oczekiwania: Włosy pozostają na wałkach przez określony czas, aby preparat mógł zadziałać. Czas ten jest zazwyczaj krótszy niż w przypadku tradycyjnej trwałej.

 6. Zmywanie preparatu: Po upływie odpowiedniego czasu preparat jest dokładnie spłukiwany z włosów.

 7. Neutralizacja: Aby ustabilizować nową strukturę włosów i przywrócić wiązania siarczkowe, na włosy nanoszony jest neutralizator. Po kilku minutach jest on spłukiwany.

 8. Stylizacja: Po zakończeniu zabiegu włosy są suszone i układane według życzenia klienta.

Dzięki temu zabiegowi włosy zyskują lekkość, objętość i naturalny ruch, a efekt utrzymuje się przez wiele tygodni. Ważne jest jednak, aby po zabiegu odpowiednio dbać o włosy, stosując kosmetyki przeznaczone dla włosów po trwałej oraz unikać nadmiernej stylizacji cieplnej.

Rodzaje trwałej ondulacji

Trwała ondulacja to technika, która pozwala na trwałe kręcenie włosów. W zależności od użytych produktów, technik i oczekiwanego efektu końcowego, wyróżniamy kilka rodzajów trwałej ondulacji:

 1. Klasyczna trwała ondulacja:

  • Opis: Jest to najbardziej tradycyjna forma trwałej, która polega na użyciu chemicznych środków do rozluźnienia wiązań siarczkowych w włosach, a następnie nawinięciu ich na wałki, aby nadać im pożądany kształt.
  • Efekt: Drobne, intensywne loki.
 2. Lekka trwała unosząca włosy:

  • Opis: Jak wcześniej opisano, jest to delikatniejsza forma trwałej, skupiająca się na podnoszeniu włosów u nasady i nadawaniu im objętości.
  • Efekt: Naturalny ruch i objętość włosów.
 3. Trwała ondulacja na grubych wałkach:

  • Opis: Włosy są nawijane na duże wałki, co daje efekt dużych, luźnych loków lub fal.
  • Efekt: Duże, miękkie loki lub fale.
 4. Trwała spiralna:

  • Opis: Włosy są nawijane na specjalne, długie wałki w formie spirali.
  • Efekt: Długie, spiralne loki, idealne dla dłuższych włosów.
 5. Trwała cyfrowa (digitalna):

  • Opis: Nowoczesna technika, która wykorzystuje ciepło (zazwyczaj za pomocą specjalnej maszyny) w połączeniu z chemicznymi środkami do kręcenia włosów.
  • Efekt: Bardzo precyzyjne i trwałe loki, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb.
 6. Trwała kwasowa:

  • Opis: Wykorzystuje kwasowe środki do kręcenia włosów. Jest mniej agresywna dla włosów niż tradycyjne metody, ale nadal skuteczna.
  • Efekt: Bardziej naturalne, miękkie loki.
 7. Trwała zimna:

  • Opis: Technika, która nie wymaga użycia ciepła. Włosy są nawijane na wałki, a następnie traktowane specjalnym preparatem.
  • Efekt: Delikatne, naturalne loki.

Wybór odpowiedniego rodzaju trwałej ondulacji zależy od indywidualnych potrzeb, typu włosów oraz oczekiwanego efektu końcowego. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z doświadczonym fryzjerem.

Trwała na cienkich włosach, włosy łamliwe

Cienkie włosy często stanowią wyzwanie dla wielu osób, które pragną nadać im objętości i dynamiki. Trwała ondulacja może być doskonałym rozwiązaniem dla takich włosów, ponieważ pozwala na dodanie im struktury, pełności i ruchu. Jednakże, cienkie włosy są z natury delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego ważne jest, aby podchodzić do zabiegu z ostrożnością. Wybór łagodniejszych preparatów oraz precyzyjne nawijanie włosów na wałki może pomóc w uzyskaniu pożądanych efektów bez nadmiernego obciążenia włosów. Po trwałej, cienkie włosy zyskują nie tylko kręty wygląd, ale także dodatkową objętość, co może znacząco poprawić ogólny wygląd fryzury. Niemniej jednak, kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście i dostosowanie techniki trwałej do specyfiki cienkich włosów.

Jak pielęgnować włosy po trwałej ondulacji?

Trwała ondulacja, mimo że może przynieść spektakularne efekty, jest zabiegiem chemicznym, który może wpłynąć na kondycję włosów. Dlatego ważne jest, aby po zabiegu odpowiednio dbać o włosy, aby zachować ich zdrowie i blask. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji włosów po trwałej ondulacji:

 1. Delikatne mycie:

  • Unikaj mycia włosów przez pierwsze 48-72 godziny po zabiegu, aby chemikalia mogły całkowicie zadziałać.
  • Używaj łagodnych szamponów przeznaczonych dla włosów kręconych lub po trwałej.
 2. Odżywianie i nawilżanie:

  • Regularnie stosuj odżywki i maski nawilżające, które pomogą w regeneracji włosów i dostarczą im niezbędnych składników odżywczych.
  • Raz w tygodniu zastosuj głęboko nawilżającą maskę do włosów.
 3. Unikaj nadmiernej stylizacji cieplnej:

  • Ogranicz używanie suszarek, prostownic i lokówek. Jeśli musisz używać suszarki, ustaw ją na niższą temperaturę i używaj dyfuzora.
 4. Chroń włosy przed słońcem:

  • Nadmierne promieniowanie UV może osłabić i wysuszyć włosy. W słoneczne dni używaj produktów z filtrem UV lub nos kapelusz.
 5. Unikaj chlorowanej wody:

  • Chlor może wysuszyć i uszkodzić włosy. Jeśli pływasz w basenie, załóż czepek lub dobrze spłucz włosy po kąpieli.
 6. Używaj produktów do stylizacji dla włosów kręconych:

  • Pomogą one utrzymać loki w dobrej kondycji i zapobiec puszeniu się włosów.
 7. Regularne przycinanie końcówek:

  • Pomaga to w utrzymaniu zdrowego wyglądu włosów i eliminuje rozdwojone końcówki.
 8. Unikaj silnych chemicznych zabiegów:

  • Po trwałej ondulacji warto zrezygnować na jakiś czas z innych chemicznych zabiegów, takich jak koloryzacja, aby nie przeciążać włosów.
 9. Pij dużo wody i dbaj o zdrową dietę:

  • Włosy odzwierciedlają ogólny stan zdrowia, dlatego ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody i składników odżywczych.

Pamiętaj, że każde włosy są inne, dlatego warto eksperymentować z różnymi produktami i metodami pielęgnacji, aby znaleźć te, które są najlepsze dla Twojego typu włosów.