Praktyka jogi wymaga skupienia na ciele, oddechu i umyśle. Dlatego tak ważne jest, by podczas ćwiczeń – niezależnie od rodzaju jogi – nic człowieka nie rozpraszało. Jednym z pomocnych czynników, by osiągnąć takie warunki, jest wygoda. Prostym sposobem na jej zwiększenie podczas ćwiczeń jest wybór odpowiedniej maty do jogi.

Joga to jedna ze ścieżek do osiągnięcia harmonii i równowagi. Choć to praktyka, która liczy sobie 5000 lat, to dziś przeżywa duży rozkwit. W dzisiejszych czasach szczególnie ważne jest, by zadbać o swój ogólnie pojęty dobrostan – o stan ducha i ciała. Joga to także wiele jej rodzajów, dzięki czemu można wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada. Zaletą jogi, która także wpływa na jej popularność, jest również to, że nie trzeba wiele, by ją praktykować i zacząć przygodę z tą aktywnością. Mimo tego jedną z rzeczy, która ułatwi wykonywanie asan i pozwoli w pełni skupić się na praktyce jogi, jest odpowiednia mata do jogi. Jaką matę do praktyki jogi wybrać? Czy lepsza będzie do jogi kauczukowa mata czy wykonana z innego materiału? Między innymi o tym w dalszej części tekstu.

Mata do jogi – dlaczego warto ją mieć

Sama mata dla wielu joginów ma znaczenie trochę symboliczne. Samo jej wyciągnięcie i rozłożenie przygotowuje praktykującą osobę do rozpoczęcia ćwiczeń. To znak, że właśnie za chwilę rozpocznie się wykonywanie asan. Poza tym – jak już wcześniej wspomniano – odpowiednia do jogi mata zapewnia wygodę. O wiele bardziej komfortowo praktykuje się, gdy podczas ćwiczeń towarzyszy nam profesjonalna mata, a nie goła podłoga, dywan czy mata fitness. Dzięki odpowiedniej przyczepności profesjonalne maty zapewniają też bezpieczeństwo. Jest to ważne zwłaszcza przy praktyce bardziej dynamicznej jogi.  

Kauczukowa mata do jogi i inne rodzaje

Wśród szerokiej oferty mat do jogi znajdziemy maty wykonane z różnych materiałów. Do jednych z najpopularniejszych i takich, które chyba najdłużej goszczą na naszym rynku, należą maty wykonane z tworzyw sztucznych. Takich jak: PVC, pianka termoplastyczna (i inne jej rodzaje), PU i guma. Na tego typu maty powinny zdecydować się osoby, którym szczególnie zależy na tym, by mata była lekka i miała właściwości antypoślizgowe. Poza tym takie maty są odporne na uszkodzenia i łatwo jest je utrzymać w czystości. W profesjonalnych sklepach z matami czekają tez na nas

  • maty kauczukowe – również miękkie i antypoślizgowe; na rynku dostępne są dwa rodzaje: mata kauczukowa wykonana z naturalnego kauczuku lub mata z kauczuku syntetycznego;
  • maty korkowe – to materiał naturalny o właściwościach antybakteryjnych, jest więc polecany, gdy podczas ćwiczeń pocimy się dość intensywnie; korkowa mata to także doskonałe rozwiązanie dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na kurz, jednak by korkową  matą cieszyć się długo, trzeba wybrać taką, która jest wykonana z wysokiej jakości korka.

Jak więc widać, jest w czym wybierać!

Mata do jogi – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przy wyborze idealnej maty do jogi trzeba zwrócić uwagę na konkretne parametry. Poza rodzajem materiału, z którego jest wykonana mata do jogi, warto przyjrzeć się również temu, jak się prezentują:

  • grubość maty – wpływa na odpowiednią amortyzację stawów i kości podczas ćwiczeń; gruba mata to lepsza amortyzacja;
  • wielkość maty – zwłaszcza istotna jest jej długość – przy wyborze maty odpowiedniej do naszego wzrostu należy doliczyć 10 cm do naszej wysokości;
  • waga maty – jest to istotne dla tych osób, które praktykują w różnych miejscach i często z matą do jogi się przemieszczają. 

Mata do jogi dzięki temu, że występuje w wielu wariantach, umożliwia wybór takiej, która najbardziej będzie nam pasować pod wieloma aspektami. A to między innymi pozwoli w pełni skupić się na praktyce jogi.