Jak wybrać najpiękniejsze firany do salonu? To pytanie zadaje sobie całkiem sporo osób. W końcu to właśnie dekoracje okienne sprawiają, że aranżacja wnętrza staje się znacznie bardziej przytulna. Firany czy zasłony muszą pasować do samego pomieszczenia i stylu wszystkich znajdujących się w nim elementów. Czym więc należy kierować się przy ich zakupie?

Jak znaleźć najpiękniejsze firany do salonu?

Jak znaleźć rzeczywiście najpiękniejsze firany do salonu? Sprawa nie jest prosta. Pokój dzienny to z założenia najbardziej reprezentacyjne wnętrze w całym mieszkaniu i domu. Jego wystrój musi być więc naprawdę dopracowany w każdym calu. Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie firan do salonu?

  1. Kolorystyka - oczywiście wciąż króluje tutaj klasyczna biel. Zdecydować się jednak można także na firany kremowe czy beżowe. Są również zwolennicy bardziej intensywnych barw.
  2. Rodzaj materiału - może to być gęsty, mięsisty woal, lekki i zwiewny tiul czy elegancki żakard. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
  3. Długość - najpiękniejsze firany do salonu są krótkie czy długie? Długość trzeba dostosować do wymiarów samego okna i aranżacji danego pomieszczenia.
  4. Stylistyka - firany muszą pasować do stylu, w którym utrzymany jest salon. W minimalistycznie urządzonych pokojach dziennych najlepiej sprawdzają się proste firany woalowe. Z kolei do stylistyki rustykalnej lepiej pasują firany haftowane.

Najpiękniejsze firany do małego i dużego salonu

Oczywiście inne firany sprawdzą się w małym salonie, a inne przeznaczone są do przestronnego pokoju dziennego. W niewielkich pomieszczeniach stawia się na ogół na firany proste, wręcz minimalistyczne. Optycznie wnętrze powiększają firany w kolorze śnieżnej bieli. Rozjaśniają bowiem salon. Lepiej zrezygnować z bogato zdobionych dekoracji okiennych.

W pokojach dziennych, które są połączone z aneksem kuchennym dobrze prezentują się zazwyczaj firany o nieco grubszy splocie, efektownie zdobione. Nie przytłaczają one przestronnego wnętrza. Jeśli w części kuchennej także znajduje się okno, w salonie i w kuchni muszą się znaleźć firany o takim samym wzorze lub utrzymane w podobnej stylistyce.

Najpiękniejsze firany na okno balkonowe do salonu

Dość dużym wyzwaniem jest dobór firan do salonu z balkonem. Tekstylia okienne tego typu zajmują sporo miejsca i w dużej mierze wpływają na wygląd całego pomieszczenia. Decyzja nie może być więc przypadkowa.

W sytuacji, gdy w pokoju dziennym znajduje się duże, dwuskrzydłowe okno balkonowe, postawić można na długie, efektowne firany. Ciekawym zabiegiem jest podpięcie ich po obu stronach. To rozwiązanie jest obecnie bardzo modne. Prezentuje się dobrze, a przy tym dzięki temu do wnętrza wpada więcej naturalnego światła.

Dość trudne w aranżacji są sytuacje, gdy na jednej ścianie znajduje się okno balkonowe i oddzielone od niego ścianą zwykłe okno. Wtedy całą ścianę zakryć można długą firaną. Dzięki temu salon wydawać się będzie bardziej przestronny niż w rzeczywistości.

Najpiękniejsze firany do nowoczesnego salonu

Kluczem do sukcesu podczas zakupu dekoracji okiennych jest dopasowanie ich do stylistyki danego pomieszczenia. Dobrze dobrane firany stanowić mogą świetne dopełnienie całej aranżacji.

Jak wybrać najpiękniejsze firany do nowoczesnego salonu? Jeśli pokój dzienny jest urządzony nowocześnie i nieco minimalistycznie, wybrać warto proste, długie firany. Mogą być wykonane z tiulu lub woalu. Najlepiej zdecydować się na modele zupełnie gładkie, ale dopuszczalne są też delikatne wzory geometryczne. W nowoczesnych wnętrzach nie ma miejsca na misterne upięcia czy dekoracyjne klamry. Ma być elegancko i prosto jednocześnie.

Od wielu lat na topie jest także stylistyka skandynawska. Jak znaleźć najpiękniejsze firany do tak urządzonego salonu? Także i w tym przypadku sprawdzą się dekoracje okienne gładkie, woalowe lub tiulowe. Mogą być śnieżnobiałe lub kremowe. W skandynawskich pokojach dziennych zdecydować się też można na firany haftowane o nieco grubszym splocie.