Implanty stomatologiczne – dla kogo są przeznaczone?
Utrata nawet jednego zęba niesie za sobą wiele problemów – zęby sąsiadujące tracą podparcie, więc przesuwają się w miejsce braku. Zaburza to symetrię całego uzębienia, a to z kolei prowadzi do zwiększonego nacisku na pozostałe zęby. Efekt? Ścieranie zębów, pęknięcia szkliwa i ubytki przyszyjkowe. Nie brzmi to dobrze! Do tego dochodzi zwiększona podatność na próchnicę czy paradontozę.
Implant stomatologiczny wyglądem przypomina niewielką śrubę, która jest umieszczana w kości szczęki lub żuchwy. Pełni funkcję korzenia sztucznego zęba. Łącznik implantu jest mocowany do jego górnej części, tworząc fundament do zakotwiczenia korony, mostu lub innej pracy protetycznej.
Jakie są rodzaje implantów?
Wybór odpowiedniego implantu zębowego ma kluczowe znaczenie podczas leczenia. Wyróżnia się różne typy implantów, których zastosowanie zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz warunków anatomicznych w obrębie jamy ustnej.
Standardowym rozwiązaniem są klasyczne implanty stosowane w przypadku pojedynczych braków w uzębieniu. Są one wykonane z biokompatybilnych materiałów, najczęściej z tytanu lub tlenku cyrkonu. Poleca się je pacjentom, którzy mają wystarczająco zdrową i mocną kość do ich wsparcia.
Prawdziwą rewolucją w implantologii jestę system All-on-4 – technika umożliwiająca na osadzenie całego łuku zębowego na zaledwie czterech implantach. I to w jeden dzień! A także bez dodatkowych zabiegów, takich jak regeneracja kości. Ta opcja jest szczególnie skuteczna u pacjentów, którzy stracili większość zębów lub mają słabą kość szczęki.
W przypadku znacznego zaniku kości – np. u pacjentach po zabiegach onkologicznych, wypadkach czy niekwalifikujących się do regeneracji kości – stosuje się implanty zygomatyczne. Są dłuższe niż standardowy odpowiednik i są mocowane w kości jarzmowej.
Implanty zębowe zakładane w Dental Fraternity w Warszawie to bez wątpienia doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób, których problemem są pojedyncze braki zębowe, jak i dla tych pacjentów, którzy borykają się z całkowitym bezzębiem.
Czy implanty są bezpieczne?
Zabiegi z zakresu implantologii mogą budzić strach i sporo obaw. To naturalne. Obecność implantu, postrzeganego jako ciało obce, wydaje się dla wielu osób potencjalnym zagrożeniem. W tym miejscu warto podkreślić, że proces osteointegracji zapewnia właściwe połączenia implantu z kością, a poprawnie umieszczony implant nie jest traktowany przez organizm jako ciało obce, lecz zostaje w pełni zaadaptowany.
Ryzyko niepowodzenia, które dotyczy każdej metody leczenia, wiąże się wyłącznie z ewentualną utratą implantu w przypadku nieprawidłowego przebiegu osteointegracji. Dobrze jednak wiedzieć, że taki scenariusz nie wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia pacjenta. Ponadto niezwykle rzadko zdarza się, by implant nie zintegrował się z kością. Nawet w takich sytuacjach nie występują skutki uboczne. Szacuje się, że po 5 latach od zabiegu około 91–96% implantów jest odpowiednio zachowanych, a niższa odporność dotyczy zwykle implantów wykonanych z ceramiki.