Co wiesz o growkitach? Z pewnością słyszałeś o tych arcyciekawych zestawach do badań mykologicznych, ale czy wiesz, czym są? Grzyby psylocybinowe są w wielu krajach nielegalne, w innych wręcz przeciwnie. Ważne jest jednak to, że badania nad grzybnią, która bytuje w growkicie, jest dozwolona w bardzo wielu miejscach na świecie. Przekonaj się, które odmiany grzybów możesz badać dzięki psylocybinowym growkitom!

Psylocybinowe growkity – co to takiego?

Psylocybinowe growkity to zestawy zawierające wszystko, co potrzebne do uprawy grzybów Psilocybe w domu. Najczęściej zawierają one substrat z zarodnikami grzybów, które rozwijają się w odpowiednich warunkach. Ze względu na zawartość psylocybiny, growkity mogą być używane do badań nad tą substancją.

W niektórych krajach uprawa grzybów psylocybinowych z growkitów jest legalna i pozwala entuzjastom hodować je w domu. W miejscach, gdzie prawo jest bardziej restrykcyjne, psylocybinowe growkity można używać tylko do badań naukowych i kolekcjonerskich. Warto zauważyć, że w Polsce służą one wyłącznie do badań mykologicznych i kolekcjonerskich, ale sama uprawa grzybów jest nielegalna.

Growkity psylocybinowe cieszą się dużą popularnością wśród badaczy mykologii ze względu na swoją łatwość użycia. Dostarczają one odpowiednich warunków do obserwacji wzrostu i rozwoju tych grzybów. Niemniej jednak każda osoba decydująca się na ich zakup powinna dokładnie zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi ich używania.

Psylocybinowe growkity, czyli jakie? Odmiany

Psylocybinowe growkity to zestawy umożliwiające uprawę, badanie i kolekcjonowanie różnych odmian grzybów psylocybinowych, z których najpopularniejsze to Golden Teacher, a także McKennaii czy Hawaiian. Każda z tych odmian ma swoje unikalne cechy i jest ceniona przez mykologów za swoje wyjątkowe właściwości. Te zestawy są tworzone z myślą o badaniach naukowych, kolekcjonowaniu oraz, w niektórych krajach, dla legalnej hodowli.

Golden Teacher to jedna z najbardziej znanych odmian Psilocybe cubensis. Grzyby te charakteryzują się dużymi, złocisto-brązowymi kapeluszami i białymi trzonami, a ich nazwa odzwierciedla ich kolorystykę. Ta odmiana jest ceniona za łagodne efekty psychoaktywne i stosunkowo łatwą uprawę, co czyni ją popularną w growkitach.


McKennaii to odmiana nazwana na cześć Terence'a McKenny, znanego badacza psychodelików. Grzyby te są zazwyczaj większe od innych odmian Psilocybe cubensis i mają ciemniejsze kapelusze. Są znane z wywoływania silnych efektów psychoaktywnych, dlatego użytkownicy wybierają je ze względu na ich potencjalnie głębokie działanie.

Hawaiian to odmiana wyróżniająca się szybkim wzrostem i dużymi zbiorami. Ma kapelusze w odcieniach brązu i żółci, a jej trzon jest długi i biały. Znana z bardziej energetyzujących efektów, jest doceniana przez doświadczonych badaczy mykologii za jej moc i intensywność.

Wszystkie te odmiany są dostępne w growkitach, które można używać zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Działanie grzybów psylocybinowych

Grzyby psylocybinowe, zwane również magicznymi grzybami, zawierają substancje psychoaktywne, takie jak psylocybina i psylocyna. Działanie tych substancji na organizm człowieka jest różnorodne i zależy od wielu czynników, w tym od dawki, wrażliwości organizmu oraz środowiska, w którym są spożywane.

Działanie psylocybiny rozpoczyna się około 20 do 60 minut po spożyciu. Początkowe efekty to zazwyczaj lekkie nudności i uczucie ciepła w ciele, często połączone z lekkim zawrotem głowy. Użytkownicy często zauważają zwiększoną wrażliwość na światło i dźwięk, a także poczucie euforii.

Po godzinie (mniej więcej) od spożycia, efekty psylocybiny stają się intensywniejsze, osiągając szczyt między 1 a 3 godziną. W tej fazie użytkownicy mogą doświadczyć:

  • Intensywnych wizualizacji: obrazy wydają się bardziej kolorowe, mogą pojawiać się geometryczne wzory.
  • Zmienionej percepcji czasu i przestrzeni: czas może wydawać się zwolniony lub przyspieszony, a odległości mogą wydawać się większe lub mniejsze.
  • Zmienionej świadomości: mogą pojawić się głębokie myśli i refleksje, poczucie jedności z otoczeniem, a nawet zjawiska synestezji, czyli zamieszania zmysłów (na przykład słyszenie kolorów).

Efekty psylocybiny zaczynają zanikać po 4-6 godzinach od spożycia. W tej fazie użytkownicy mogą odczuwać zmęczenie, ale także uczucie spełnienia i uspokojenia. Mówi się, że wrażenia po zakończeniu doświadczenia mogą być emocjonalnie głębokie i trwać jeszcze kilka dni, wpływając pozytywnie na nastrój.

Psylocybinowe growkity to zestawy umożliwiające uprawę grzybów zawierających psylocybinę w odpowiednich warunkach. Są dostępne w różnych odmianach, takich jak Golden Teacher, McKennaii i Hawaiian, które różnią się wyglądem i działaniem. Choć w niektórych krajach są one legalne tylko do celów badawczych i kolekcjonerskich, w innych uprawa grzybów z tych growkitów jest dozwolona. Grzyby psylocybinowe mogą wywoływać zróżnicowane efekty psychoaktywne, które zależą od dawki i indywidualnej wrażliwości użytkownika, a ich działanie może trwać od 4 do 6 godzin.