Warkocz dobierany, znany również jako warkocz francuski, to jeden z najbardziej klasycznych i uniwersalnych sposobów upięcia włosów, który przetrwał próbę czasu. Jego historia sięga starożytności, a mimo to wciąż pozostaje jednym z najchętniej wybieranych sposobów stylizacji przez kobiety na całym świecie. Warkocz ten nie tylko podkreśla naturalne piękno włosów, ale jest także praktyczny i funkcjonalny. Zdobył uznanie zarówno wśród gwiazd, jak i osób na co dzień szukających szybkich i efektownych upięć. W tym artykule przyjrzymy się tradycji i ewolucji warkocza dobieranego oraz poznajemy nowoczesne interpretacje tego klasycznego splotu. Czy jesteś ciekaw, jak warkocz dobierany zmieniał się przez wieki i jakie nowe trendy w jego stylizacji pojawiają się na horyzoncie? Zapraszam do lektury!

Warkocze dobierane - ciekawostki

Warkocze dobierane, znane również jako warkocze francuskie, mają bogatą historię i są otoczone wieloma ciekawostkami. Oto kilka z nich:

 1. Początki w Starożytnym Egipcie: Choć warkocze dobierane kojarzone są głównie z kulturą francuską, ich korzenie sięgają Starożytnego Egiptu. Faraonowie i ich poddani nosili różnorodne warkocze jako symbol statusu społecznego.

 2. Nie tylko dla kobiet: W historycznym kontekście warkocze dobierane były noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Na przykład w pewnych kulturach wojownicy nosili warkocze jako symbol siły i odwagi.

 3. Warkocze w popkulturze: W latach 90. XX wieku warkocze dobierane stały się niezwykle popularne dzięki gwiazdom muzyki i filmu. Aktorki, takie jak Bo Derek w filmie "10", przyczyniły się do popularyzacji tego stylu.

 4. Sportowe zastosowanie: Wielu sportowców, zwłaszcza w dyscyplinach wymagających fizycznej aktywności, wybiera warkocze dobierane, ponieważ skutecznie trzymają włosy z dala od twarzy.

 5. Różne style dobieranych: Choć klasyczny warkocz dobierany jest najbardziej znany, istnieje wiele wariantów tej techniki, w tym warkocz holenderski (pleciony "do góry nogami"), warkocz rybii oraz wiele innych.

 6. Warkocze jako wyraz kultury: W niektórych kulturach, takich jak afrykańska, warkocze nie są tylko stylem włosów, ale również nośnikiem głębszego znaczenia, reprezentującym status społeczny, wiek, status związku i inne aspekty tożsamości.

 7. Stylizacje z warkoczami: Warkocze dobierane często stanowią bazę do bardziej skomplikowanych upięć na specjalne okazje, takie jak śluby czy bal maturalny.

Warkocze dobierane mają fascynującą historię i wiele różnorodnych interpretacji. Są nie tylko praktyczne, ale również stanowią ważny element kulturowy w wielu społecznościach na całym świecie.

Warkocz dobierany krok po kroku

Oto prosty przewodnik, jak zrobić klasyczny warkocz dobierany krok po kroku:

1. Przygotowanie włosów: Zacznij od dokładnie rozczesanych, suchych włosów. Jeśli Twoje włosy są śliskie, możesz spróbować zastosować trochę suchego szamponu lub pianki stylizującej, aby dodać im tekstury.

2. Podział włosów: Wybierz miejsce na głowie, od którego chcesz zacząć pleć warkocz. Najczęściej jest to miejsce tuż nad czołem. Podziel wybraną sekcję włosów na trzy równe części.

3. Rozpocznij warkocz: Zacznij pleć warkocz jak zwykły trójstronny, przenosząc pasmo z prawej strony na środek, a następnie pasmo z lewej strony na środek.

4. Dobieranie włosów: Po pierwszym przejściu zaczynamy dobierać. Z prawej strony, dodaj niewielką ilość włosów do pasma po prawej stronie, a następnie przenieś je razem na środek. Powtórz to samo z lewej strony.

5. Kontynuuj warkocz: Kontynuuj tę technikę, przenosząc pasma na środek i dobierając nowe włosy z każdej strony głowy, aż dojdziesz do końca głowy lub do miejsca, w którym chcesz zakończyć warkocz.

6. Zakończenie warkocza: Gdy skończysz dobierać wszystkie włosy, kontynuuj plecenie w stylu klasycznego trójstronnego warkocza aż do końca długości włosów.

7. Zabezpiecz warkocz: Użyj gumki do włosów, aby zabezpieczyć koniec warkocza. Dla dodatkowej trwałości i stylizacji możesz zastosować lakier do włosów.

8. Personalizuj swój warkocz: Jeśli chcesz, aby Twój warkocz wyglądał bardziej luźno i naturalnie, delikatnie rozciągnij poszczególne sekcje warkocza, tworząc bardziej puszysty i relaksujący wygląd.

I voila! Masz pięknie upięty warkocz dobierany. Chociaż może to wymagać kilku prób, by doskonale opanować technikę, z czasem stanie się to proste i intuicyjne.

Warkocz dobierany z boku

Warkocz dobierany z boku to stylizacja, która nadaje się zarówno na codzienny wygląd, jak i na specjalne okazje. Jest doskonały dla osób, które chcą wyróżnić się w subtelnym, ale efektownym sposobie. Oto krok po kroku, jak zrobić warkocz dobierany z boku:

1. Przygotowanie włosów: Rozczesz włosy, aby były gładkie i wolne od splątanych końcówek. Możesz użyć odżywki bez spłukiwania lub sprayu do rozplątywania włosów, jeśli są bardzo splątane.

2. Wybór strony: Zdecyduj, po której stronie głowy chcesz mieć warkocz. Następnie przenieś większość włosów na tę stronę.

3. Rozpoczęcie plecenia: Rozdziel niewielką ilość włosów z góry wybranej strony na trzy równe pasma.

4. Rozpocznij warkocz: Zacznij pleć warkocz dobierany, przekładając pasma na zewnątrz. Po pierwszym przejściu zacznij dobierać włosy z głowy, zaczynając od strony, którą wybrałeś.

5. Kierunek plecenia: Pleć warkocz w dół i w kierunku ucha, kontynuując dobieranie włosów z obu stron.

6. Zakończenie warkocza: Gdy dojdziesz do szyi, kontynuuj plecenie zwykłego warkocza aż do końca włosów.

7. Zabezpiecz warkocz: Użyj gumki do włosów, aby zabezpieczyć koniec warkocza. Dla dodatkowej trwałości możesz zastosować lakier do włosów.

8. Finalne poprawki: Jeśli chcesz, aby warkocz wyglądał bardziej swobodnie, delikatnie pociągnij za niektóre sekcje, aby dodać objętości.

9. Akcesoria (opcjonalnie): Możesz dodać akcenty, takie jak cienkie wstążki, małe kwiaty lub ozdobne spinki do włosów, aby dodać warkoczowi dodatkowego blasku.

Warkocz dobierany z boku jest stylowy i elegancki, a jednocześnie prosty w wykonaniu. Dodaje szyku każdej stylizacji i jest idealny na każdą okazję.

Warkocz dobierany z grzywki

Warkocz dobierany z grzywki to świetny sposób na ozdobne i funkcjonalne upięcie, które pozwala utrzymać grzywkę z dala od twarzy. Jest szczególnie polecany w gorące dni lub podczas aktywności fizycznej. Oto instrukcja krok po kroku, jak zrobić taki warkocz:

1. Przygotowanie włosów: Rozczesz włosy, by były gładkie i wolne od splątanych końcówek. Jeżeli masz śliskie włosy, możesz użyć trochę pianki stylizującej lub suchego szamponu, aby dodać im tekstury.

2. Wybór punktu początkowego: Zdecyduj, od której strony twarzy chcesz zacząć pleć warkocz. Idealnie zacznij od jednego końca grzywki.

3. Rozpoczęcie plecenia: Rozdziel niewielką ilość włosów z góry wybranej strony na trzy równe pasma.

4. Rozpocznij warkocz: Zacznij pleć warkocz dobierany, przekładając pasma przez środek. Po pierwszym przejściu zacznij dobierać małe sekcje z grzywki, kontynuując plecenie.

5. Kierunek plecenia: Kieruj warkocz wzdłuż linii włosów, w stronę przeciwną do miejsca rozpoczęcia. Bądź pewny, że ciągle dodajesz włosy tylko z grzywki.

6. Zakończenie warkocza w grzywce: Gdy skończysz dobierać całą grzywkę, możesz kontynuować plecenie zwykłego warkocza w dół lub zakończyć plecenie na końcu grzywki.

7. Zabezpiecz warkocz: Użyj małej gumki do włosów lub spinki, aby zabezpieczyć warkocz.

8. Stylizacja: Jeśli masz dłuższe włosy i chcesz, by reszta włosów również była upięta, możesz kontynuować warkocz wzdłuż linii włosów na boku głowy lub połączyć go z innym stylem upięcia.

Warkocz dobierany z grzywki nie tylko dodaje stylu do Twojej fryzury, ale też praktycznie utrzymuje włosy z dala od twarzy. Jest idealny na sport, na plażę lub po prostu jako codzienny wygląd!

Dwa warkocze dobierane

Dwa warkocze dobierane to klasyczna fryzura, która przetrwała próbę czasu i stała się ulubionym stylem dla wielu pokoleń. Charakteryzują się tym, że włosy są podzielone na dwie równe części i każda z nich jest upięta w warkocz dobierany oddzielnie. Ta fryzura jest nie tylko praktyczna, ale także niezwykle stylowa. Znana jest również z różnorodnych kulturowych kontekstów, od tradycyjnych stylizacji słowiańskich po ikoniczne obrazy dziewcząt w wiejskim otoczeniu. Współczesne interpretacje tej fryzury wprowadzają do niej nowoczesne akcenty, czyniąc ją idealnym wyborem zarówno na codzień, jak i na specjalne okazje.

Fryzury z warkoczem dobieranym

Fryzury z warkoczem dobieranym są wszechstronne i mogą być dostosowywane do różnych okazji, od codziennych stylizacji po bardziej eleganckie upięcia. Oto kilka pomysłów na fryzury z wykorzystaniem warkocza dobieranego:

 1. Klasyczny warkocz dobierany: Pleciony na jednym boku głowy, zaczynając od linii włosów u góry głowy i kończąc na końcu włosów.

 2. Dwa warkocze dobierane: Włosy są podzielone na pół, a z każdej strony pleciony jest osobny warkocz dobierany.

 3. Koronkowy warkocz: Warkocz dobierany pleciony wokół głowy, tworząc efekt korony lub opaski.

 4. Warkocz dobierany w kok: Po ukończeniu plecenia warkocza, włosy są zawijane i układane w formie koka z tyłu głowy.

 5. Półupięcie z warkoczem dobieranym: Tylko część włosów jest pleciona w warkocz dobierany, który potem jest zabezpieczony z tyłu głowy, podczas gdy reszta włosów pozostaje rozpuszczona.

 6. Warkocz dobierany z grzywki: Idealny, gdy chcesz utrzymać grzywkę z dala od twarzy. Grzywka jest pleciona w warkocz dobierany, który ciągnie się wzdłuż linii włosów.

 7. Kucyk z warkoczem dobieranym: Warkocz zaczyna się na jednym boku głowy i ciągnie się wzdłuż linii włosów, kończąc się w kucyku z tyłu głowy.

 8. Romantyczny, luźny warkocz dobierany: Warkocz jest pleciony luźno, z kilkoma włosami wypadającymi, co tworzy bardziej swobodny i romantyczny wygląd.

 9. Warkocz dobierany z wstawkami: W trakcie plecenia warkocza można dodać wstążki lub cienkie pasma materiału, aby dodać fryzurze koloru i tekstury.

 10. Warkocz dobierany z twistem: Zamiast tradycyjnego plecenia, możesz dodawać pasma włosów, kręcąc je wokół siebie, tworząc efekt twistu.

Nie ważne, jaki styl wybierzesz, warkocz dobierany zawsze doda twojej fryzurze elegancji i wyrafinowania. Znajomość podstawowych technik plecenia pozwoli Ci na eksperymentowanie i tworzenie własnych, unikalnych stylizacji.

Holenderski warkocz dobierany - warkocz dobierany od spodu

Holenderski warkocz dobierany to odwrócona wersja tradycyjnego warkocza dobieranego. Zamiast plecić pasma włosów nad siebie, jak w klasycznym warkoczu dobieranym, w warkoczu holenderskim pasma są prowadzone pod środkowe pasmo. Dzięki tej technice warkocz "siedzi" na wierzchu głowy, co daje bardziej wypukły i trójwymiarowy efekt. Często jest nazywany "odwrotnym warkoczem dobieranym" lub "warkoczem na wierzchu". Dzięki swojemu unikalnemu wyglądowi jest często wykorzystywany w różnego rodzaju stylizacjach, od codziennych po bardziej zaawansowane i spektakularne upięcia. Jest doskonałą bazą dla wielu fryzur i dodaje charakteru każdej stylizacji.

Kolorowe warkocze dobierane

Kolorowe warkocze dobierane to ekspresyjna odmiana klasycznej fryzury, która przyciąga uwagę i pozwala na wyrażenie indywidualności. Dzięki dodaniu koloru, warkocze stają się bardziej wyraziste i mogą odzwierciedlać nastrój, styl lub osobowość osoby noszącej je. Można je osiągnąć poprzez użycie kolorowych doczepianych pasm, farbowanie włosów na wyraziste barwy lub za pomocą tymczasowych kred lub sprayów do włosów. Kolorowe warkocze doskonale komponują się z letnimi festiwalami, koncertami czy imprezami tematycznymi, ale również stanowią odważny akcent codziennej stylizacji. W połączeniu z różnorodnymi technikami plecenia mogą stać się prawdziwym dziełem sztuki na włosach.

Warkocz dobierany na wesele

Warkocz dobierany na wesele to elegancka i romantyczna opcja dla panny młodej lub gości weselnych. Uwzględniając różnorodność technik plecenia, warkocz taki może być delikatnym akcentem dodającym charakteru klasycznemu upięciu lub stanowić główną atrakcję fryzury weselnej. W połączeniu z dodatkami takimi jak cienkie wstążki, perły czy drobne kwiaty, warkocz dobierany staje się jeszcze bardziej wyjątkowy i dostosowany do stylu całego ślubu. Jest to również praktyczny wybór, ponieważ doskonale utrzymuje włosy z dala od twarzy, co pozwala cieszyć się uroczystościami bez konieczności poprawiania fryzury w trakcie trwania imprezy. Warkocz dobierany na wesele to połączenie klasyki z nowoczesnością, które nigdy nie wychodzi z mody.

Warkocz dobierany ze wstążką

Warkocz dobierany ze wstążką łączy tradycyjne plecenie z dodatkiem koloru i tekstury, tworząc wyjątkową i intrygującą fryzurę. Wstążka, wpleciona w strukturę warkocza, nie tylko dodaje fryzurze oryginalności, ale także pozwala na dodatkowe urozmaicenie poprzez wybór koloru czy materiału wstążki. Może to być delikatna satynowa taśma dodająca elegancji i blasku lub rustykalna jutowa wstążka dla bardziej boho inspiracji. Warkocz z wstążką jest idealny na specjalne okazje, takie jak wesela, komunie czy festiwale, ale również może stanowić interesujący dodatek do codziennej stylizacji. Poza estetycznym aspektem, wstążka dodatkowo wzmacnia warkocz, czyniąc go bardziej stabilnym i trwałym.

Jak krok po kroku wykonać warkocz dobierany na zewnątrz, aby efekt był trwały i estetyczny?

Warkocz dobierany na zewnątrz, znany także jako "warkocz na odwrót", jest popularną i efektowną stylizacją, którą można z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu. Najważniejsze kroki to:

a. Podział włosów: Zacznij od wybrania strony, z której będzie zaczynał się warkocz i oddziel stosunkowo cienki pasemko włosów.

b. Podział na sekcje: Pasemko to podziel na trzy mniejsze sekcje.

c. Plecienie na zewnątrz: Inaczej niż w klasycznym warkoczu, włosy będą dołączane "od zewnątrz". Przenoś boczne pasemka nad środkowe, jednocześnie dołączając nowe włosy do plecenia.

d. Utrwalenie: Po ukończeniu warkocza, utrwal go gumką, a aby stylizacja była bardziej trwała, zastosuj lakier do włosów.

Z pewnością wymaga to nieco praktyki, ale po kilku próbach warkocz dobierany na zewnątrz nie powinien sprawiać większego problemu.

Warkocz dobierany na zewnątrz - do jakich okazji najlepiej się sprawdzi?

Warkocz dobierany na zewnątrz jest niezwykle uniwersalny. Idealnie sprawdzi się zarówno na codzienne wyjścia, jak i na bardziej uroczyste okazje. Elegancki i subtelny, może stać się idealnym dopełnieniem wieczorowej kreacji. Jednocześnie, będąc luźniejszym i bardziej swobodnym niż inne upięcia, świetnie sprawdzi się na przykład podczas spaceru czy spotkania ze znajomymi. Co więcej, warkocz dobierany na zewnątrz może być stylizowany z różnymi dodatkami, takimi jak ozdobne spinki czy wstążki, co sprawia, że świetnie komponuje się z wieloma elementami garderoby - od casualowych po bardziej eleganckie.

Jak dbać o włosy po stylizacji warkocz dobierany na zewnątrz, aby nie straciły one na zdrowiu i blasku?

Odpowiednia pielęgnacja włosów po stylizacji, takiej jak warkocz dobierany na zewnątrz, jest kluczowa dla utrzymania ich zdrowia i blasku. Po rozpleceniu warkocza, warto delikatnie rozczesać włosy, aby usunąć ewentualne zagniecenia i zapobiec plątaniu. Następnie warto zainwestować w odżywczy zabieg, taki jak maska lub olejek, który pomoże zregenerować włosy i dostarczy im niezbędnych składników odżywczych. Pamiętaj też, aby regularnie przycinać końcówki i starać się minimalizować używanie narzędzi do stylizacji cieplnej, takich jak prostownice czy lokówki, aby uniknąć dodatkowego obciążenia i uszkodzeń włosów.