Woda perfumowana, a może toaletowa? Wszyscy uwielbiamy otaczać się pięknymi zapachami, dlatego ich wybór w perfumeriach jest coraz większy. Aby wybrać najlepszy dla siebie, musisz poznać różnice między nimi. Zobacz, czym różnią się te dwa rodzaje produktów i zdecyduj która opcja będzie lepsza dla Ciebie.

  • Czym różni się woda perfumowana od toaletowej?
  • Dlaczego warto wybrać wodę perfumowaną?
  • Damska woda perfumowana- jak dobierać do okazji

Czym różni się woda perfumowana od toaletowej?

Zapachy damskie możemy podzielić na dwie najpopularniejsze grupy: wody perfumowane i wody toaletowe. Woda perfumowana, oznaczana na buteleczkach także jako Eau De Parfum lub w skrócie EDP to zapach, w którym stężenie olejków zapachowych jest wyższe. To ważne, ponieważ ich większa zawartość znacząco wpływa na intensywność oraz trwałość produktu. Zawartość esencji zapachowych w wodach perfumowanych mieści się w przedziale od 10 do 25%. W przypadku wód toaletowych jest to 5 do 10%.

Wody perfumowane są dłużej i mocniej wyczuwalne, dlatego będą idealne na wieczorne wyjścia. Świetnie sprawdzą się u osób, którym zależy na trwałym i intensywnym zapachu. Jednak wody toaletowe wcale nie są gorsze. Zwykle są one łagodniejsze i bardziej świeże, dlatego mogą być idealnym wyborem na co dzień, dla osób preferujących subtelniejszy efekt.

Dlaczego warto wybrać wodę perfumowaną?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na wodę perfumowaną, zamiast toaletowej. Przede wszystkim trwałość wody perfumowanej jest większa. Oznacza to, że ulubiony zapach będzie utrzymywał się na skórze przez dłuższy czas. Bardzo często wody perfumowane mają bogatsze kompozycje zapachowe, co sprawia, że są bardziej interesujące i efektowniejsze. Są także mocniej wyczuwalne przez otoczenie i często zostawiają za noszącą je osobą tzw. "ogon". Wody toaletowe zwykle są tańsze, ale niższa cena wiąże się także z większą ulotnością zapachu, przez co mogą być one mniej wydajne.

Ostatecznie to kwestia indywidualnych preferencji. Jeśli lubisz intensywne i trwałe zapachy, zdecyduj się na wodę perfumowaną. Natomiast jeżeli wolisz delikatne i świeże zapachy, postaw na wodę toaletową. Warto również pamiętać, że zapachy możesz wybierać w zależności od swojego nastroju i pory dnia, a także okazji. Na wieczorne wyjścia i specjalne okazje postaw na wody perfumowane, z kolei na co dzień dobrym wyborem będzie woda toaletowa.

Damska woda perfumowana- jak dobierać do okazji

Jest kilka prostych zasad, o których warto pamiętać, sięgając po zapachy. Podstawową kwestią jest ich dobór do okazji, ubioru, pory dnia oraz pory roku. Na co dzień, wychodząc do pracy czy do szkoły, postaw na delikatne nuty zapachowe. Subtelne, kwitowe lub owocowe perfumy nie przytłaczają i zawsze są pozytywnie odbierane przez otoczenie. Wychodząc wieczorem na imprezę, możesz pozwolić sobie na intensywniejsze zapachy, które mocniej przyciągają uwagę. Wybierz perfumy, które będą pasowały do Twojego temperamentu i dopełnią całości stylizacji.

Podobny podział sprawdza się, kiedy bierzemy pod uwagę pory roku: w ciepłych miesiącach polecane są perfumy lekkie, świeże, wręcz orzeźwiające nuty kwiatowe i cytrusowe. Z kolei w chłodnych miesiącach stawiaj na zapachy ciepłe, które odbierane są jako „cięższe”. Są to takie nuty, które otulają i rozgrzewają, jak np. wanilia.

O wodach perfumowanych można rozmawiać godzinami. Wybranie idealnego zapachu nie jest łatwe, ale biorąc pod uwagę powyższe rady, z pewnością znajdziesz w perfumerii coś dla siebie. Jeśli najważniejsza jest dla Ciebie trwałość i intensywność zapachu, szukaj swojego ideału wśród wód perfumowanych.

https://shilla.pl/blog/jak-dbac-o-skore-pielegnacja-ciala-w-6-krokach