Przejście na emeryturę to nie tylko ważny etap w życiu każdego człowieka, ale także moment pełen emocji, refleksji i nowych możliwości. To czas, kiedy po latach pracy można wreszcie odpocząć, cieszyć się zasłużoną wolnością i realizować pasje, na które wcześniej nie zawsze starczało czasu. W tym wyjątkowym okresie, kiedy ktoś z naszych bliskich lub współpracowników kończy swoją zawodową karierę, chcemy wyrazić nasze uznanie, wdzięczność oraz najlepsze życzenia na przyszłość. Znalezienie odpowiednich słów może być jednak wyzwaniem.

Celem tego artykułu jest dostarczenie różnorodnych propozycji życzeń z okazji przejścia na emeryturę, które można dostosować do indywidualnej relacji z emerytem. Oferujemy różne kategorie życzeń – od serdecznych i inspirujących po humorystyczne i profesjonalne. Naszym zamiarem jest pomóc Ci w wyrażeniu uczuć i myśli, które najlepiej oddadzą charakter tego ważnego wydarzenia. Czytając nasze propozycje, znajdziesz inspiracje, które pozwolą Ci stworzyć życzenia, które nie tylko wywołają uśmiech, ale także będą pamiątką na lata.

Wesołe życzenia z okazji przejścia na emeryturę 

Przejście na emeryturę nie musi być zawsze poważne i emocjonalne. Często to idealna okazja, by dodać trochę humoru i śmiechu do tej ważnej życiowej zmiany. Humorystyczne życzenia mogą rozluźnić atmosferę i przypomnieć nowemu emerytowi o jasnych stronach nadchodzących lat. Poniżej znajdziesz zestaw żartobliwych życzeń, które mogą rozbawić osobę przechodzącą na emeryturę, a także przypomnieć o wszystkich przyjemnościach, które teraz może cieszyć bez ograniczeń czasowych. Oto gotowe teksty, które możesz wykorzystać:

 1. Teraz kiedy jesteś na emeryturze, pamiętaj: nigdy nie jest za późno, by nic nie robić!
 2. Na emeryturze każdy dzień jest weekendem. Oby tylko kawa nie kończyła się tak szybko jak w poniedziałek rano!
 3. Na emeryturze? Gratulacje! Teraz masz czas, by robić wszystko... poza pospieszaniem się!
 4. Czas rozpocząć najdłuższe wakacje Twojego życia – emeryturę! Życzę Ci, abyś znalazł nowe hobby, które zajmie Cię tylko do lunchu.
 5. Emerytura to jak wakacje, tylko lepsze. Nie musisz wracać do pracy po weekendzie!
 6. W końcu możesz zapomnieć o budziku! O ile nie masz wnuków...
 7. Witaj w świecie emerytur, gdzie "Happy Hour" jest o każdej porze!
 8. Gratuluję emerytury! Teraz możesz zostać profesjonalnym degustatorem win – praca od zmierzchu do świtu!
 9. Emerytura to świetny czas, by zrobić coś szalonego – jak na przykład odpoczynek od 10 rano!
 10. Gratulacje, już nie musisz udawać, że pracujesz ciężko!
 11. Teraz, kiedy jesteś na emeryturze, możesz cieszyć się dwoma sobotami w tygodniu!
 12. Na emeryturze możesz robić wszystko, co chcesz. Pierwsze pytanie: kawa czy drzemka?
 13. Czas wymienić swój profesjonalny tytuł na bardziej odpowiedni – emerytowany ekspert od relaksu.
 14. Zaczyna się nowy rozdział: "Jak spać do południa i nie czuć się z tym źle".
 15. Masz teraz więcej czasu na gotowanie... Czy zamawianie jedzenia nadal brzmi lepiej?
 16. Jako świeżo upieczony emeryt, masz teraz pełne prawo do zapominania rzeczy. Zacznij od tych złych rad, które dawali inni!
 17. Gratuluję przejścia na emeryturę! Oto czas, aby cieszyć się trzema wspaniałymi rzeczami: dobra książka, filiżanka kawy i drzemka.
 18. Teraz gdy jesteś na emeryturze, każdy dzień jest jak sobota. Ale bez potrzeby robienia zakupów na cały tydzień.
 19. Życzę Ci, abyś w nowym rozdziale życia spotkał tyle samo wspaniałych ludzi, co jest w telewizji w ciągu dnia!
 20. Gratulacje na emeryturze! Wreszcie możesz zająć się tym, na co zawsze brakowało Ci czasu – nadrabianiem snu.

Te życzenia pełne humoru mogą przynieść radość i uśmiech, a także dodać pozytywnej energii na nowym etapie życia.

Życzenia z okazji przejścia na emeryturę - serdeczne i ciepłe

Przejście na emeryturę to wyjątkowy moment, który zasługuje na szczególne życzenia. W tej sekcji znajdziesz życzenia serdeczne i ciepłe, które wyrażają głębokie uczucia i najlepsze życzenia na nadchodzący etap życia. Są one idealne do przekazania bliskim przyjaciołom czy członkom rodziny, którzy rozpoczynają tę nową, ekscytującą podróż. Poniżej przedstawiamy przykłady życzeń, które pomogą wyrazić Twoje emocje i uczucia:

 1. Wchodzisz w piękny czas pełen spokoju i wolności. Życzę Ci, by każdy dzień przynosił Ci radość i spełnienie.
 2. Na Twojej emeryturze życzę Ci zdrowia, szczęścia i niekończących się chwil z rodziną i przyjaciółmi. Niech każdy dzień będzie dla Ciebie świętem!
 3. Niech ta nowa faza życia otworzy przed Tobą drzwi do nowych przygód i niezapomnianych wspomnień. Gratulacje!
 4. W tym nowym rozdziale Twojego życia życzę Ci wiele szczęśliwych dni wypełnionych miłością, radością i spokojem. Ciesz się każdą chwilą!
 5. Życzę Ci, aby emerytura była początkiem najlepszych lat Twojego życia, pełnych spokoju, zdrowia i bezmiarów szczęścia.
 6. Niech emerytura przyniesie Ci tyle samo radości i satysfakcji, ile lat pracy. Odpocznij, relaksuj się i ciesz się każdą chwilą!
 7. Czas na nowe przygody! Życzę Ci niekończących się możliwości do odkrywania, uczenia się i doświadczania wszystkiego, co najlepsze.
 8. Życzę Ci, aby emerytura była pełna zdrowia, szczęścia i spełnienia. Odkrywaj, marz i ciesz się każdą chwilą.
 9. Gratulacje z okazji przejścia na emeryturę! Życzę Ci bezmiaru dni pełnych uśmiechów, ciepła i miłości od tych, których kochasz.
 10. Na emeryturze życzę Ci zdrowia, spokoju i wielu pięknych chwil spędzonych z najbliższymi. Niech każdy dzień przynosi Ci radość i zadowolenie.
 11. Niech każda chwila na emeryturze przynosi Ci spokój, relaks i czas na robienie wszystkiego, co kochasz.
 12. Życzę Ci, aby emerytura była jak piękna, długa podróż pełna niespodzianek, przyjemności i nowych odkryć.
 13. Twoja emerytura to nie tylko zasłużony odpoczynek, ale także czas na realizację marzeń, które odłożyłeś na później. Ciesz się każdym dniem!
 14. Życzę Ci, aby Twoja emerytura była tak kolorowa i pełna życia, jak najpiękniejsze jesienne liście.
 15. Emerytura to czas na relaks i radość bez limitów. Życzę Ci, aby każdy dzień był pełen szczęścia i miłości.
 16. Niech ten nowy etap życia przyniesie Ci wszystko, co najlepsze: zdrowie, miłość i niezapomniane chwile z bliskimi.
 17. Życzę Ci serdecznie, aby każda chwila na emeryturze była pełna ciepła, spokoju i szczęścia. Ciesz się wolnością i nowymi możliwościami, które przynosi ten czas.
 18. 18. Twoje lata pracy były pełne poświęcenia i ciężkiej pracy. Teraz nadszedł czas, abyś odpoczął i cieszył się zasłużoną emeryturą w pełni.
 19. Życzę Ci, aby czas na emeryturze był dla Ciebie okresem pełnym spełnienia, nowych zainteresowań i głębokiego relaksu.
 20. Gratulacje z okazji emerytury! Niech ten nowy etap życia przyniesie Ci nie tylko odpoczynek, ale również czas na realizację Twoich pasji.

Te serdeczne i ciepłe życzenia mają na celu nie tylko uczcić przejście na emeryturę, ale także podkreślić znaczenie tego momentu jako czasu na odpoczynek, osobiste odkrycia i cieszenie się życiem z bliskimi. Wybierz te, które najbardziej odzwierciedlają Twoje uczucia i dostosuj je do swojej osobistej wiadomości, aby uczynić je jeszcze bardziej wyjątkowymi.

Życzenia z okazji przejścia na emeryturę  - inspirujące

Emerytura otwiera drzwi do zupełnie nowego rozdziału życia, pełnego możliwości do eksploracji, nauki i rozwijania pasji. To czas, kiedy można śmiało podążać za swoimi marzeniami, które wcześniej mogły zostać odłożone na bok z powodu braku czasu czy innych obowiązków. W tej sekcji znajdziesz inspirujące cytaty i hasła, które zachęcą do pełnego korzystania z życia na emeryturze, do podróżowania, odkrywania nowych pasji i realizowania długo wyczekiwanych projektów. Oto inspirujące życzenia na emeryturę:

 1. "Niech ten nowy początek będzie wypełniony nieskończoną ilością przygód i możliwości do odkrycia. Przygoda czeka na każdym kroku!"
 2. "Emerytura to czas na realizację marzeń. Niech każdy dzień przynosi Ci nowe wyzwania, radości i satysfakcję z osiągnięć."
 3. "Oto rozdział Twojego życia, który możesz napisać na nowo. Niech każda strona będzie pełna wspaniałych historii i nowych doświadczeń."
 4. "Witaj w swojej najlepszej przygodzie. Życzę Ci, aby każdy dzień na emeryturze był jak strona w książce, którą zawsze chciałeś przeczytać."
 5. "Niech Twoja emerytura stanie się pasmem niekończących się możliwości do odkrywania, nauki i rozwoju. Świat czeka, by go odkryć!"
 6. "Czas na realizację projektów, na które nigdy nie było czasu. Niech każdy nowy projekt przynosi Ci radość i poczucie spełnienia."
 7. "Niech każdy dzień na emeryturze przynosi Ci radość z małych rzeczy, siłę do realizacji wielkich planów i spokój ducha."
 8. "Emerytura to nie koniec, to początek nowych, ekscytujących podróży. Życzę Ci, abyś odkrywał nowe pasje i cieszył się każdym dniem."
 9. "Niech ten czas na emeryturze przyniesie Ci więcej słońca w sercu i więcej kroków na nieznanym szlaku."
 10. "Nieograniczona wolność jest teraz Twoja. Wykorzystaj każdy dzień na to, by żyć pełnią życia i realizować swoje najśmielsze marzenia."
 11. "Niech emerytura otworzy przed Tobą nowe drzwi do świata, gdzie każdy dzień jest szansą na nowe doświadczenie."
 12. "Teraz, kiedy masz czas, odkrywaj, ucz się i rozwijaj w tempie, które Ci odpowiada. Niech każdy nowy dzień będzie lekcją życia."
 13. "Niech Twoja emerytura będzie jak dobra książka – pełna niespodziewanych zwrotów akcji, inspirujących bohaterów i niezapomnianych przygód."
 14. "Przyjmij każdy dzień z otwartymi ramionami i ciekawością, jakie nowe możliwości przyniesie. To Twój czas na błyszczenie!"
 15. "Odkryj na nowo swoje pasje i hobby, które kiedyś musiałeś odłożyć na półkę. Teraz jest idealny czas, aby je rozwijać."
 16. "Życzę Ci, abyś każdy dzień na emeryturze zaczynał z myślą, że to najlepszy czas na bycie szczęśliwym."
 17. "Niech każda chwila na emeryturze przynosi Ci inspirację do życia pełnego pasji, przygód i radości."
 18. "Czas na nowe marzenia! Niech emerytura będzie czasem, gdy Twoje marzenia stają się rzeczywistością."
 19. "Niech Twoje dni na emeryturze będą pełne inspiracji, odkrywania nowych ścieżek i realizacji marzeń, które zawsze miały dla Ciebie znaczenie."
 20. "Teraz, kiedy nadszedł czas na emeryturę, pamiętaj, że najlepsze chwile jeszcze przed Tobą. Ciesz się każdym dniem!"

Te inspirujące życzenia są świetnym sposobem, aby zmotywować i wesprzeć osobę wchodzącą w nowy etap życia. Dają one nadzieję i zachętę do aktywnego i pełnego pasji wykorzystania czasu na emeryturze.

Życzenia z okazji przejścia na emeryturę - profesjonalne

Przejście na emeryturę kolegi lub współpracownika to ważny moment, który zasługuje na szczególne podziękowania i uznania za lata współpracy. W tej sekcji znajdziesz życzenia profesjonalne, które są doskonałym sposobem na wyrażenie wdzięczności za wspólnie spędzony czas, uznania dla osiągnięć zawodowych oraz najlepszych życzeń na przyszłość. Oto przykłady takich życzeń, które możesz przekazać:

 1. "Dziękuję za lata pełne profesjonalizmu i poświęcenia. Życzę Ci zdrowia, szczęścia i spełnienia na nowym etapie życia. Gratulacje z okazji emerytury!"
 2. "Twoje zaangażowanie i ciężka praca były inspiracją dla nas wszystkich. Życzę Ci wspaniałych lat na emeryturze, pełnych zasłużonego odpoczynku i radości."
 3. "Byłeś nie tylko współpracownikiem, ale i mentorem dla wielu z nas. Dziękujemy za wszystkie lata współpracy i życzymy Ci wszystkiego najlepszego na emeryturze."
 4. "Twoje profesjonalne podejście i oddanie pracy zrobiły wielką różnicę. Życzę Ci pomyślności i wielu szczęśliwych dni na emeryturze."
 5. "Cieszę się, że miałem okazję pracować z kimś tak oddanym i kompetentnym. Życzę Ci zdrowia, spokoju i wielu wspaniałych przygód na emeryturze."
 6. "Za wszystkie lata Twojej ciężkiej pracy, zaangażowania i profesjonalizmu, dziękujemy. Niech emerytura stanie się dla Ciebie nowym, ekscytującym rozdziałem pełnym relaksu i osobistych sukcesów."
 7. "Dziękujemy za Twoje lata służby, oddanie i przywództwo. Niech emerytura przyniesie Ci równie wiele radości i satysfakcji, jaką dostarczałeś nam każdego dnia."
 8. "Niech nadchodzące lata na emeryturze przyniosą Ci tyle samo satysfakcji i szczęścia, ile Ty przyniosłeś naszej firmie. Wszystkiego najlepszego!"
 9. "Twoje osiągnięcia zawodowe są inspirujące. Dziękujemy za wszystko i życzymy Ci zdrowia, radości oraz spokoju na emeryturze."
 10. "Jako kolega i przyjaciel, zawsze mogliśmy na Tobie polegać. Życzę Ci niekończących się dni pełnych radości i zasłużonego odpoczynku na emeryturze."
 11. "Twoja praca, pasja i zaangażowanie przyczyniły się do naszego sukcesu. Teraz, kiedy nadszedł czas na emeryturę, życzę Ci niekończącej się radości i spokoju."
 12. "Dziękuję za Twoje lata pracy, mądrości i przyjaźni. Życzę Ci spokojnej i satysfakcjonującej emerytury."
 13. "Twoje profesjonalne podejście i zaangażowanie były dla nas wszystkich wzorem do naśladowania. Życzę Ci wszystkiego najlepszego w tym nowym rozdziale życia."
 14. "Za czas spędzony razem, za wspólne projekty i wyzwania, dziękujemy. Życzymy Ci radosnej i pełnej pasji emerytury."
 15. "Jesteśmy dumni, że mogliśmy pracować obok tak wyjątkowego człowieka jak Ty. Życzę Ci wszystkiego najlepszego na emeryturze – zdrowia, szczęścia i spokoju."

Te profesjonalne życzenia są doskonałym sposobem, aby pokazać uznanie za lata współpracy oraz przekazać szczere życzenia na przyszłość. Idealnie nadają się na pożegnanie w pracy, oficjalne kartki czy e-maile.

Życzenia z okazji przejścia na emeryturę - wiersze i cytaty

Przejście na emeryturę jest wyjątkowym momentem, który często inspirowany jest refleksją i głębszym zrozumieniem życia. Wiersze i cytaty znanych osób mogą dodać życzeniom głębi i elegancji, czyniąc je bardziej wyrafinowanymi i pamiętnymi. Oto wybór wierszy i cytatów, które doskonale nadają się do wyrażenia życzeń z okazji emerytury:

Wiersze:

 1. "Nowe dni, nowe szanse,
  każdy poranek niechaj przynosi nadzieję,
  a zmierzch spokój,
  na emeryturze każdy dzień niech będzie wierszem,
  napisanym przez serce."

 2. "Za lata pracy, dni pełne trudu,
  teraz czas na odpoczynek w ciszy,
  niech każdy dzień na emeryturze
  będzie jak wiersz, który rymuje się z uśmiechem."

 3. "Emerytura - czas odkryć,
  co kryje życie poza zgiełkiem dni roboczych.
  Niechaj każda chwila będzie jak wiersz,
  celebrujący życia każdy skrawek."

Cytaty:

 1. "Emerytura nie jest końcem drogi, lecz nowym początkiem." - Nieznany Autor
 2. "Emerytura to czas, gdy wreszcie możesz zrobić to, co zawsze chciałeś zrobić. Niech ten czas będzie pełen odkryć." - Nieznany Autor
 3. "Emerytura to nie tylko czas odpoczynku, ale również okazja do rozwijania pasji, które były odkładane na później." - Nieznany Autor
 4. "Nie mierz emerytury czasem spędzonym na odpoczynku, lecz momentami, które zapierają dech w piersiach." - Nieznany Autor
 5. "Na emeryturze każdy dzień jest nową szansą na stworzenie czegoś pięknego." - Nieznany Autor

Cytaty znanych osób:

 1. "Nie chodzi o to, ile lat mamy w życiu, ale ile życia w tych latach." - Abraham Lincoln
 2. "Emerytura to nie koniec historii. To moment, kiedy bohater rusza na nowe przygody." - Tom Stoppard
 3. "Nie ma sekretu, który lepiej pomaga przetrwać emeryturę, niż pasja i radość z życia." - Jean-Jacques Rousseau
 4. "Życie zaczyna się po emeryturze." - Gary Snyder
 5. "Emerytura może być najlepszym czasem w życiu, jeżeli tylko pozwolisz sobie na odkrywanie nowych pasji." - Marilyn Ferguson

Te wiersze i cytaty można wykorzystać w kartkach z życzeniami, e-mailach czy nawet w przemówieniach z okazji przejścia na emeryturę. Dodają one elegancji i wyrafinowania do każdego życzenia, przekazując głębokie uczucia w artystycznej formie.

Porady i pomysły na prezenty

Wybór prezentu na emeryturę może być równie ważny jak odpowiednie życzenia. Prezent powinien odzwierciedlać zainteresowania osoby przechodzącej na emeryturę, a także być symbolem nowego rozdziału w jej życiu. Oto kilka sugestii, które mogą Ci pomóc wybrać idealny prezent, by uczcić ten wyjątkowy moment:

1. Książki

 • Wybierz książki, które odpowiadają zainteresowaniom emeryta, czy to powieści, poradniki czy książki podróżnicze. Książki mogą inspirować do nowych hobby lub być towarzyszem w spokojniejsze dni.

2. Vouchery na wydarzenia kulturalne

 • Bilety do teatru, na koncert lub inne wydarzenia kulturalne to świetny sposób, aby zachęcić emeryta do aktywnego spędzania czasu i korzystania z życia kulturalnego.

3. Abonamenty hobby

 • Członkostwo w klubie golfowym, abonament na kursy malarskie, ceramiczne, czy inne zajęcia związane z nowymi lub dotychczasowymi zainteresowaniami mogą być fantastycznym prezentem.

4. Sprzęt do hobby

 • Jeśli emeryt ma jakieś specyficzne hobby, np. ogrodnictwo, fotografowanie, czy rękodzieło, odpowiedni sprzęt lub akcesoria mogą być praktycznym i docenionym prezentem.

5. Podróżnicze vouchery

 • Bon podróżniczy do wykorzystania w biurze podróży, czy nawet zaplanowany weekendowy wyjazd mogą być wspaniałym prezentem dla kogoś, kto planuje wykorzystać wolny czas na podróże.

6. Personalizowane prezenty

 • Przedmioty z grawerem, takie jak zegarki, ramki na zdjęcia z dedykacją czy personalizowane albumy na zdjęcia, to pamiątki, które mogą cieszyć na lata.

7. Zestawy do relaksu

 • Zestawy do spa, aromaterapeutyczne świece, luksusowe zestawy do kąpieli lub masażu to piękny sposób na podkreślenie, że nadszedł czas na odpoczynek i relaks.

8. Karty podarunkowe

 • Karty podarunkowe do ulubionych sklepów czy na platformy streamingowe mogą być praktycznym i elastycznym prezentem, pozwalającym emerytowi samodzielnie wybrać, co go interesuje.

9. Sprzęt elektroniczny

 • Nowoczesne gadżety, które mogą ułatwić życie lub dostarczać rozrywki, jak e-czytniki, tablety czy smartwatche, mogą być doskonałym prezentem dla technologicznie zorientowanych emerytów.

10. Zajęcia edukacyjne

 • Vouchery na kursy edukacyjne, takie jak nauka języków obcych, programowanie, kursy historii czy literatury mogą otworzyć nowe horyzonty i dostarczyć inspiracji na emeryturze.

Wybierając prezent, warto zastanowić się nad osobowością i zainteresowaniami osoby, która przechodzi na emeryturę. Idealny prezent to taki, który pokazuje, że znamy i cenimy pasje i marzenia emeryta.

Jak napisać własne życzenia?

Napisanie własnych, spersonalizowanych życzeń z okazji emerytury może być wyjątkowym sposobem na wyrażenie osobistych uczuć i dobrze życzeń. Indywidualne podejście do takiej wiadomości sprawia, że jest ona bardziej wartościowa i pamiętna dla osoby, która przechodzi na emeryturę. Oto kilka porad, jak napisać własne życzenia, uwzględniając indywidualne cechy i sytuację emeryta:

1. Pomyśl o relacji z emerytem

 • Twoje życzenia powinny odzwierciedlać rodzaj Waszej relacji. Czy są to życzenia od bliskiego przyjaciela, członka rodziny, czy profesjonalnego kolegi? Ton i treść życzeń powinny być dostosowane do Waszego połączenia.

2. Podkreśl pozytywne cechy i osiągnięcia

 • Wspomnij o cechach, które cenisz w osobie przechodzącej na emeryturę, takich jak jej profesjonalizm, poczucie humoru, czy wpływ, jaki miała na innych. Możesz także wspomnieć o jej zawodowych lub osobistych osiągnięciach.

3. Wspomnij wspólne doświadczenia

 • Jeśli masz wspólne wspomnienia, warto je przywołać. Może to być wspólny projekt, wydarzenie lub nawet codzienne momenty, które miały dla Was znaczenie.

4. Wyraź swoje uczucia i życzenia

 • Jasno wyraź swoje uczucia: podziękuj, wyraź swoje uznanie, złoż życzenia zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń. To ważne, aby osoba przechodząca na emeryturę wiedziała, że jest ceniona i że jej przyszłość jest dla Ciebie ważna.

5. Zachęcaj do realizacji marzeń i pasji

 • Emerytura to czas na nowe możliwości. Możesz zachęcić do realizacji dawnych marzeń, podróżowania, poznawania nowych rzeczy czy po prostu cieszenia się wolnym czasem.

6. Używaj ciepłego, pozytywnego tonu

 • Nawet jeśli Twoje życzenia mają być humorystyczne, pamiętaj o zachowaniu ciepłego, pozytywnego tonu. Celem jest sprawienie, by osoba przechodząca na emeryturę czuła się doceniona i kochana.

7. Zakończ życzenia osobistym akcentem

 • Możesz zakończyć życzenia osobistym akcentem, takim jak podpis, który używasz tylko wśród bliskich, lub dodatkowe, osobiste życzenie, które będzie miało dla obdarowywanego specjalne znaczenie.

Przykładowe życzenia:

 • "Droga [Imię], dziękuję za wszystkie lata pełne inspiracji i wsparcia. Życzę Ci zdrowia, radości i niekończących się przygód na tej nowej drodze. Ciesz się każdą chwilą tej zasłużonej emerytury!"

Pisanie własnych życzeń to wspaniały sposób, by pokazać, że naprawdę zależy Ci na osobie przechodzącej na emeryturę. Pamiętaj, że szczere słowa z serca zawsze będą najlepszym prezentem.